Na 2014 rok w Szkocji przewidziane jest referendum, którego wyniki mogą zdecydować o tym, czy kraj stanie się niepodległy. Już teraz ścierają się różne stanowiska w tej sprawie. Ekonomiczną analizę skutków ewentualnej decyzji Szkotów o niepodległości przedstawił właśnie brytyjski Institute of Fiscal Studies.
Według think-tanku, Szkocji, w przypadku oderwania się od królestwa, grożą poważne problemy gospodarcze. Mają się one wiązać z wysokim długiem publicznym tego kraju. Gdy Szkocja stanie się niepodległa, sama będzie musiała znaleźć sposób finansowania tego długu.
Eksperci Institute of Fiscal Studies podkreślają w swoim raporcie, że choć Szkocja jest co prawda bogata w złoża ropy i gazu, to jednak nie można jedynie na tych dobrach planować przyszłości. Historia – zdaniem ekspertów – pokazuje, że złoża kiedyś się wyczerpią, zatem planowanie długoterminowe w oparciu o nie nosi w sobie olbrzymi margines niepewności. Eksperci podkreślają przy tym, że prognozy przewidują zmniejszenie wydobycia ropy i gazu na Morzu Północnym, co ma potwierdzać ich obawy.
Według wyliczeń instytutu, przychody budżetowe z tytułu sprzedaży ropy i gazu stanowiły, np. w latach 2010 – 2011, 15 proc. wszystkich wpływów do budżetu Szkocji. Ale o tym, że wpływy te systematycznie maleją świadczy fakt, iż do lat 80-tych przychody z tych surowców stanowiły aż 50 proc. budżetu.
Eksperci Institute of Fiscal Studies przewidują, że rząd niepodległej Szkocji zmuszony będzie do ostrych cięć wydatków, by móc sfinansować deficyt oraz by starać się uporządkować finanse publiczne. Aby poradzić sobie z odziedziczonymi długami konieczne będzie zapewne dodatkowe opodatkowanie sektora gazowego i naftowego oraz – jak napisane jest w raporcie – „prowadzenie rozsądnej polityki podatkowej”, co zapewne czytać należy jako delikatne sugerowanie podwyżki podatków.
Do referendum w 2014 roku zostało niewiele czasu. Czy Szkoci przestraszą się tych katastroficznych prognoz, których, im bliżej referendum, będzie zapewne coraz więcej?
PS
Szkocja niepodległa jako republika, zwłaszcza demokratyczna szybko stoczy się w socjalistyczne miazmaty. Chyba, że zostanie ogłoszona Królestwem i to z prawowitym królem byłbym o Nią spokojny.
Dziś w Katalonii, jednej z prowincji Królestwa Hiszpanii odbywa się referendum o oderwaniu od Królestwa. Tam bankructwo jako niepodległe państwo jest bliższe niż w Szkocji. Przypominam, że Katalonia bardzo mocno popierała walkę z gen.Franco, buntownikiem broniącym Hiszpanii przed komunizmem w jego trockistowskiej formie; Katalonia stanie się republiką komuszą w jej zdegenerowanych formach, ze zboczeńcami u władzy. Oczywiście o ile referendum będzie uznane za wiążące i wygra opcja niepodległości.
Nie referendum tylko wybory do lokalnych władz Katalonii. Ich wynik dopiero może zadecydować czy referendum zostanie ogłoszone.
http://wiadomosci.onet.pl/swiat/hiszpania-separatysci-wygrali-wybory-w-katalonii,1,5314547,wiadomosc.html
Prawowitym królem Szkocji jest król Angli więc nie bardzo rozumiem wpis masd
Szanowny 'mati’ poszukaj sobie na stronach monarchistycznych o różnych niuansach dziedziczenia tronów poszczególnych królestw, w tym Anglii, Szkocji, Francji, Bawarii, Hiszpanii….itd. Po prostu obecne osoby będące na tronach są uzurpatprami, koronowanymi lecz nie prawowitymi. Są to zaszłości 300 albo i 400 lat, lecz ciągłość prawowitych władców jest jak najbardziej aktualna. Trochę proszę poszukać w histori poszczególnych Koron, a wiele się Panu wyjaśni. Ba wiele z tych jak co niektorzy uważają śmiesznych spraw bardzo dużo wyjaśnia obecne sytuacje i kryzysy. Historię wart znać, jak powiadali starozytni historia jest nauczycielką życia. 'Masd’ jako prawdopodobnie zatwardziały konserwa uważa, że obecni władcy Zj.Królestwa W.Brytani są nieprawowitymi władcami. Życzę owocnych poszukiwań w starożytnych księgach i foliałach. Pozdrawiam.
Na początek proponują pogrzebać na stronie legitymizm.org. Tam dopiero są tradycjni i konserwatywni pasjonaci…..
Dlug publiczny nie jest kategoria gospodarcza wiec nie istnieje realnie. Realna gospodarka to fizyczny produkt i usluga. Zaden papier czy zapis w komputerze z powietrza nie moze powalic gospodarki towarowo-uslugowej. Jesli ktos mysli inaczej to niech sie naje papierem albo zapisem w komputerze. Smacznego! Reszcie wpisujacych polecam dobrego psychiatre. A Szkocja moze sie utrzymac sama tak samo jak kazdy inny kraj, chocby liczyl 10 tys obywateli. Maja przeciez surowiec, maszyny i ludzi zeby zapelniac sobie polki kaszanka, gumiakami czy piwem. Panowie wymasujecie sobie zabetonowane mozgi, bo az strach myslec kiedy widzi sie tylu niemyslacych.
Drogi „prawda” z tego co wiem ostatni Stuart wjakiejś rozsądnej lini do tronu zmarł jako kardynał. Więc potrncjalni następcy z tej dynasti są albo benkartami albo jest to tzw. piąta woda po kisielu
Windsor są jeszcze większymi piątymi wodami po kisielu, panie „Mati”, a więc są jeszcze bardziej nie na miejscu na tronie. I to by było na tyle.
@mati
masd ma nie po kolei w głowie, ale nie martw się nim, z czasem każdemu przechodzi. Trzeba iść do przodu ponad demokrację, a nie brnąć w przeszłość z powrotem do monarchii. Monarchia była i się nie sprawdziła, komunizm również, demokracja teraz jest i też się nie sprawdza, idźmy dalej.
Idzmy do panstwa gospodarczego zarzadzanego przez menegerow. Czas odpolityzowac swiat. Polityczna mafia nie sprawdzila sie w monarchii, socjalizmie, ruskim komunizmie ani w korporacyjno-banksterskim kapitalizmie i JKM-owskim bredzeniu o wolnosci gospodarczej.
Comments are closed.