Czy opłaca się mieć autocasco?

Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów polis, a jedną z popularniejszych jest ubezpieczenie AC. W przeciwieństwie do OC, jest nieobowiązkowe i o potrzebie jego nabycia decyduje tylko kierowca. Co obejmuje AC i czy warto je wykupić? Sprawdzamy!

0

Co to jest AC?

Kupując podstawowe ubezpieczenie auta OC, zapewne każdy kierowca spotkał się kiedyś z propozycją dobrania również polisy AC. Niektóre towarzystwa ubezpieczeniowe oferują specjalne zniżki, dzięki którym nabycie zestawu OC+AC jest dużo bardziej opłacalne. Właściciele pojazdów szukają zazwyczaj oszczędności i rzadko kiedy decydują się na rozszerzenie swojego pakietu ochrony. Tymczasem posiadanie AC wiąże się z wieloma korzyściami. Jakimi?

Autocasco to dobrowolna forma ubezpieczenia, która jest gwarancją wypłaty odszkodowania w razie wypadku. To, co obejmuje, zależy od danego towarzystwa ubezpieczeniowego. Pakiety różnią się więc od siebie, co należy mieć na uwadze przy wyborze. Podstawowy wariant zapewnia jednak pomoc wtedy, gdy samochód został skradziony, zniszczony przez osoby trzecie lub siły natury. Niektóre opcje oferują także pomoc w przypadkach, gdy:

  • doszło do zderzenia ze zwierzęciem,
  • osoby trzecie zniszczyły wyposażenie auta,
  • auto ucierpiało na skutek pożaru lub powodzi.

Wariantów może być znacznie więcej, a cena polisy AC uzależniona jest od zakresu ochrony. Wartość i zakres ochrony składki można porównać w łatwy sposób dzięki internetowym kalkulatorom, takim jak na przykład https://www.mfind.pl/ubezpieczenie-oc-ac/kalkulator-oc-ac. Warto zatem uważnie prześledzić ogólne warunki ubezpieczenia, by poznać chociażby jego sumę, wszelkie wyłączenia oraz przysługujący nam procent odszkodowania. Opłaca się również dopytywać w agencjach o zniżki i pakiety, dzięki którym koszty wykupienia OC+AC będą porównywalne z ceną samego OC.

AC: w tych przypadkach się sprawdzi!

Wielu kierowców zakłada, że skoro ubezpieczenie AC nie jest obowiązkowe i jego brak nie wiąże się z jakimikolwiek karami czy odpowiedzialnością prawną – nie warto za nie płacić. Jest to błędne myślenie, bowiem polisa AC w znaczący sposób rozszerza ochronę, jaką gwarantuje nam OC. Autocasco okazuje się ratunkiem w sytuacjach, gdy na skutek wypadku doszło do bardzo dużych zniszczeń samochodu. Jest także przydatne wtedy, kiedy to my jesteśmy sprawcą kolizji.

AC pokryje szkody powstałe na skutek zderzenia ze zwierzęciem. W polisę AC powinni więc zainwestować wszyscy ci, którzy sporo podróżują lub jeżdżą autem w celach służbowych. Wielogodzinne prowadzenie samochodu sprzyja utracie koncentracji, toteż nocne wypadki lub zdarzenia kolizyjne na leśnych drogach wcale nie są rzadkością. Zmieniający się klimat sprawia, że coraz łatwiej także o uszkodzenie samochodu przez żywioł. Powalone drzewo czyni ogromne szkody, które trudno byłoby pokryć z własnej kieszeni.

Kolejnym przypadkiem, w którym posiadanie ubezpieczenia AC okazuje się nieocenionym wsparciem, jest uszkodzenie auta przez nieznanego sprawcę. Do takich zniszczeń często dochodzi na publicznych parkingach czy zatłoczonych osiedlach. Autocasco pozwala na pokrycie kosztów naprawy.