Sukces kariery sportowej niewątpliwie zależy od wielu różnych czynników. Niezależnie od zawodu sportowca, zarówno dobra opieka medyczna i spokojny sen, jak i zdrowa dieta wpływają na sukcesy w życiu zawodowym. Prawidłowo dobrana i zbilansowana dieta pomaga sportowcowi nie tylko utrzymać formę, ale również nasycić organizm wszystkimi niezbędnymi mikroskładnikami odżywczymi, witaminami itp. Ale co się dzieje, gdy dieta sportowca przestaje być zgodna z zasadami żywienia i czy nie można zbudować wielkiej kariery bez odpowiedniej diety – czytaj dalej!
Dobre odżywianie dla pięknego ciała – jakimi zasadami kierują się sportowcy?
Patrząc na szczupłe i umięśnione ciała sportowców, większość z nas szczerze zazdrości, nie zdając sobie nawet sprawy z ciężkiej pracy, jaką sportowcy przechodzą, aby osiągnąć podobny wynik. Ciężkie treningi i spędzanie co najmniej 12 godzin tygodniowo na siłowni nie są jedyną rzeczą, którą musisz zrobić, aby odnieść sukces. Prawidłowe odżywianie jest również kluczem do sukcesu dla każdego profesjonalnego sportowca. Eksperci sportowi marki zakładów Vulkan Bet szacują, że przeciętny sportowiec tradycyjny spożywa średnio nawet 5 razy więcej białka niż przeciętny człowiek!
Ponadto, całodzienne śledzenie spożycia kalorii, wraz z dziesiątkami innych zasad żywieniowych, nie tylko pomagają utrzymać definicję i mięśnie ciała sportowca, ale również zachować wszystkie witaminy i minerały w organizmie, które mają również fundamentalne znaczenie.
Piękne i szczupłe ciało to zapewne marzenie wielu kobiet i mężczyzn, ale za tym pięknym wizerunkiem kryje się dokładne przestrzeganie porcji i jadłospisu. Przeciętny sportowiec je 5-7 razy dziennie w małych porcjach, tak aby nie przeciążać jelit i żołądka. Taki rytm sprawi, że trening ciężarowca będzie jak najbardziej produktywny. Odstępy między posiłkami również wpływają na wynik i powinny być ściśle takie same – 3-4 godziny. Takie interwały przyspieszają metabolizm organizmu i utrzymują na stałym poziomie insulinę, która jest głównym dostawcą składników odżywczych do masy mięśniowej. Najczęściej sportowcy preferują pokarmy, które zawierają maksymalną ilość białek zwierzęcych i węglowodanów. Najczęściej gotują kurczaka i białe ryby, a także produkty zbożowe – kaszę gryczaną, płatki owsiane lub ryż. Sportowcy starają się wykluczyć ze swojej diety słodycze, ciastka i wszelkiego rodzaju fast foody. W jednym ze swoich artykułów polski bukmacher pisze również, że sportowcy, aby przestrzegać tak precyzyjnego harmonogramu żywieniowego, najczęściej korzystają z różnych firm cateringowych, które mają różne diety dostosowane pod każdy rodzaj sportu.
W życiu każdego sportowca ważne są również okresy stosowania określonej diety. Ze względu na cykliczny charakter istniejących diet, sportowcy mają również swoją własną, unikalną różnorodność żywieniową. Taki cykl można podzielić na pory, dostosowane do harmonogramu zawodów lub gier.
Okres fazy treningowej
Od sezonu do sezonu sportowcy stosują ustaloną przez lekarze oraz trenera dietę, dlatego w miesiącach treningowych dieta jest prawdziwie umiarkowana, aby utrzymać prawidłowe spożycie kalorii przez sportowca.
Sezon rozgrywkowy
Podczas zawodów sportowcy otrzymują jednak mniejsze posiłki, ale o zwiększonej ilości witamin czy niezbędnych mikroelementów. W ten sposób wysiłek fizyczny jest łatwiej tolerowany.
Okres odpoczynku
Sportowcy mają również okres całkowitego odpoczynku, który w zależności od harmonogramu powinien wynosić co najmniej miesiąc. Tutaj można zafundować sobie coś naprawdę smacznego, ale zmieścić to w dziennej dawce kalorii. Ogólnie rzecz biorąc, domowy posiłek z wyższym spożyciem białka będzie doskonałym rozwiązaniem!