Dlaczego tak trudno jest nam być zorganizowanymi?

0
Foto. pixabay.com

Organizacja czasu to dziś jeden z głównych kluczy do sukcesu na rynku zawodowym czy osobistym. Wiele osób ma dzięki temu czas na swoje obowiązki i przyjemności, którymi są spotkania ze znajomymi, wyjścia do kina, darmowe gry owoce online. Jednak problem w tym, że sporo innych osób ma problemy z byciem zorganizowanym. Dlaczego zatem tak trudno jest to zrobić?

Nie wiemy, jak się zorganizować

Pierwszym czynnikiem, który wpływa na to, że trudno przychodzi nam się zorganizować, jest brak wiedzy na temat takiej czynności, procesu. Organizacja czasu dotyczy zarówno wstawania i pójścia do pracy, znajdowania dla siebie wolnego czasu, sprzątania mieszkania. Niezwykle ważne jest szukanie wzorców. Dlatego też dziś sporym powodzeniem cieszą się różnego rodzaju podręczniki czy kursy. Dzięki nim można dowiedzieć się między innymi tego, że najpierw eliminujemy złe nawyki, następnie kategoryzujemy konkretne sfery, a na końcu dokonujemy ich organizacji.

Innym problemem jest przytłoczenie całym bałaganem zarówno w dosłownym tego znaczeniu jak i w naszym życiu. Zbyt dużo rzeczy na głowie sprawia, że zupełnie tracimy chęć na zmiany. Jednak eksperci podpowiadają w tym wypadku, aby zacząć od małych kroków i realizować małe cele, które z czasem staną się bardziej ambitne i ważniejsze dla nas.

Błędne nastawienie

Organizowanie przytłacza, a w wielu przypadkach osoby czują się tym przytłoczone, mają poczucie bycia beznadziejnymi. W ten oto sposób tworzone są złe nawyki. Stale zaczynamy zostawiać rzeczy w domu czy biurze, które odkładane są na później. W ten sposób można mieć problemy w pracy, a wnętrze domu czy mieszkania prezentować się będzie niezbyt estetycznie. Dlatego także i na tym polu bardzo ważna jest zmiana sposobu myślenia.

Zmęczenie i rozproszenie

Często wpływ na brak organizacji ma ciągłe zmęczenie czy rozproszenie. Mamy za dużo rzeczy na głowie, przez co trudniej jest się nam skupić na poszczególnych zadaniach. Zdaniem niektórych naukowców słaba pamięć może być kluczowym czynnikiem przyczyniającym się do dezorganizacji. Sugerowane jest zatem zapisanie swoich zadań na liście i częste ich sprawdzanie. Ważne jest w związku z tym rozwijanie zdrowych codziennych nawyków – zapewnianie odpowiedniej ilości snu, ćwiczeń, jedzenia i picia. Poświęćmy przy tym nasz czas, aby skupić się na konkretnym zadaniu. Najlepszą pomocą jest po prostu wyłącznie tego, co nas rozprasza – telefonu, telewizora.

Trudno jest się nam pozbyć starych rzeczy i nawyków

Ten problem doskonale pokazuje to, z jakim bałaganem mamy często do czynienia w domu, jak i również w życiu prywatnym. Niezwykle trudno jest się nam pozbyć czegoś starego, niepotrzebnego. Typowe polskie chomikowanie sprawia, że nasze szafy, szafki, komody, schowki pełne są rzeczy, których w ogóle nie potrzebujemy. Trudniej przez to o organizację wnętrza, gdyż kończy się nam miejsce na nowe rzeczy. Dobrze zatem od czasu do czasu stworzyć spis inwentarza i po prostu pozbyć się tego, co nie będzie nam potrzebne. W codziennym życiu chcemy zmian, lecz nie możemy się pozbyć starych nawyków. Ciężko przecież o poranny trening, kiedy z łóżka wstajemy przez godzinę. Tak samo nie nauczymy się gotować, jeśli bazujemy na gotowych daniach i restauracjach.

Brak celu

Jednym z największym problemów wynikających z braku organizacji czasu jest analogiczny brak celu. Jeśli nie wyznaczamy sobie planu, punktu, w którym chcemy się znaleźć, to organizacja nie ma sensu. Gdy naszym celem jest zrzucenie kilku zbędnych kilogramów, to poprzez dietę i ćwiczenia możemy to osiągnąć. Jeżeli chcemy wyjechać na wymarzone wakacje, to będziemy więcej pracować, oszczędzać. W przypadku, kiedy tylko powiemy sobie, że chcemy zmian i zorganizować sobie czas, nasza motywacja będzie o wiele mniejsza.

(Materiał zewnętrzny)