Nakładem wydawnictwa Demart ukazała bogato ilustrowana pozycja autorstwa Diany Wasilewskiej i Iwony Grabskiej, opisująca artystyczne inspiracje twórczości Jacka Kaczmarskiego. Pozycja wzbogacona jest płytą z omawianymi utworami. W „Lekcja historii Jacka Kaczmarskiego” zainteresowała mnie, paradoksalnie nie twórczością tak ważnego dla polskiej kultury barda (do którego czuje niesmak z powodu jego aktywności politycznej), ale niezwykle interesujące opisy dzieł artystycznych stanowiących klasykę sztuki europejskiej.
Na każdy rozdział książki składają się ilustracje ukazujące całość i fragmenty dzieła, które zainspirowało barda, utwór Kaczmarskiego, analiza literacka utworu i analiza historyka sztuki opisująca obraz. Opisy są w swej formie podobne do opisów znanych na przykład z „Malarstwa Białego Człowieka” Waldemara Łysiaka. Teksty krok po kroku opisujące zawartość obrazu ilustrowane są powiększonymi fragmentami obrazu omawianego w tekście. Teksty ukazują zakorzenienie barda w kulturze zachodniej, jego umiejętność dekodowania przekazu zawartego w obrazach. To, jak obraz przekłada się na słowo. Historycy sztuki w swoich tekstach opisują warsztat malarzy, oraz środki plastycznego wyrazu stosowane przez nich.
W książce omówione są wszystkie utwory Kaczmarskiego inspirowane malarstwem polskim i europejskim. Kaczmarski angażował się politycznie swoimi piosenkami, z czasem na szczęście dla barda twórczość Kaczmarskiego wyzwala się z kontekstu sytuacyjnego (w PRL Kaczmarski inspirował społeczeństwo do oporu przeciw tyrani, w III RP stał się bardem jednego środowiska gardzącego społeczeństwem).
Wśród malarzy którzy zainspirowali Kaczmarskiego znaleźli się: Johannes Vermeer i Hans Holbein (którzy w swych obrazach ukrywali wiele symboli, tak, że ich obrazy stawały się zaszyfrowanymi przesłaniami, które mogą zdekodować tylko wtajemniczeni), Frans Hals, Michał Anioł (którego rzeźba zainspirowała Kaczmarskiego), Pieter Bruegel starszy (ilustrujący motywy biblijne, antyczne, i z życia codziennego), Hieronim Bosch, Francisco Goya.
Polskimi malarzami którzy zainspirowali Kaczmarskiego byli: Jan Matejko (kreator polskiej tożsamości narodowej), Jan Piotr Norblin, Maksymilian Gierymski, Jacek Malczewski (opisujący los zesłańców na Syberii) oraz wielu współczesnych malarzy polskich.
Jan Bodakowski
A co tutaj robi ten material? I to o czlowieku, ktory byl owszem BARDEM ale Ligi Oszustow i gardzilem ludzmi?!!! Wyglada na kryptorekalme jakiegos wydawcy. Nieladnie…
Comments are closed.