Odpowiednio dobrane narzędzia pracy to połowa sukcesu dobrze funkcjonującego przedsiębiorstwa. Ułatwiają i usprawniają one wykonywane zadania, co przekłada się na lepszą wydajność i w efekcie – większe zyski. Jeśli dbasz o nieustanny rozwój swojej firmy, przeczytaj poniższy artykuł, w którym podpowiemy Ci, jak już dzisiaj wybrać najlepszy wózek magazynowy!

Wózek magazynowy, zwany też transportowym, to, najogólniej rzecz ujmując, każdy wózek przeznaczony do przemieszczania się wewnątrz magazynów, hal produkcyjnych, centrów logistycznych itp. Służy usprawnieniu przewozu różnej wielkości towarów wewnątrz magazynu oraz ich rozładowywaniu i składowaniu.

Dlaczego wózek magazynowy jest niezbędny w sprawnym funkcjonowaniu magazynu?

Wózki magazynowe to nieocenione narzędzie w transporcie wewnętrznym na terenie wszelkich magazynów, hal produkcyjnych itd. Ich główną zaletą jest znaczne usprawnienie funkcjonowania całego przedsiębiorstwa – dzięki szybkiemu przewożeniu ładunków oraz ułatwieniu ich składowania praca na terenie zakładu przebiega znacznie szybciej i sprawniej, co w oczywisty sposób przekłada się na większe zyski. Zakup wózków powinien być więc traktowany jako inwestycja w przyszłość – ich koszty nie tylko zwrócą się w błyskawicznym tempie, ale nowe pojazdy szybko przyczynią się też do podniesienia wydajności całego magazynu, a co za tym idzie, gromadzenia przez przedsiębiorstwo coraz większego kapitału.

Nieocenioną zaletą posiadania wózków magazynowych jest także znaczące podniesienie komfortu pracy osób zatrudnionych w magazynie. Dzięki tym urządzeniom nie będą musieli już oni o własnych siłach dźwigać ciężkich ładunków, co wpłynie na wzrost ich efektywności oraz zadowolenia z wykonywanej pracy, ale, co najważniejsze, spadnie ryzyko nieszczęśliwych wypadków, prowadzących nieraz do groźnych urazów.

O czym powinieneś pamiętać podczas zakupu wózka magazynowego?

Aby wybrać wózek idealnie dopasowany do codziennej pracy magazynu, zwróć uwagę na następujące aspekty:

  •     zadania, do których wózek będzie wykorzystywany – inny rodzaj wózka będzie pomocny przy transportowaniu niewielkich ładunków w pozycji poziomej, a inny okaże się przydatny przy podnoszeniu ładunków na wysokie regały – cechy te mają wpływ na rodzaj wózka.
  •     uwarunkowania przestrzenne magazynu – wybierając wózek, zastanów się, jak wygląda Twój magazyn – czy ma on szerokie, czy wąskie korytarze, czy występują na nich jakieś przeszkody itp. – wszystko to zadecyduje o rozmiarze i budowie wózka.
  •     maksymalny udźwig oraz maksymalna wysokość podnoszenia – są to niezwykle ważne parametry np. w przypadku wózków służących do transportu pionowego na wysokie regały.
  •     materiał, z jakiego wykonany jest wózek – decyduje o trwałości i szybkości zużycia wózka, zwłaszcza w przypadku, gdy będzie on podlegał intensywnemu użytkowaniu.
  •     gwarancja, serwisowanie – są to aspekty decydujące o długotrwałej sprawności użytkowej naszego zakupu. W razie uszkodzenia wózka dobrze jest mieć pewność, że dealer oferuje nam środki, by jak najszybciej pozbyć się usterki.

Jak dzielimy wózki magazynowe?

Ze względu na cechy i przeznaczenie wózków magazynowych wyróżniamy kilka ich rodzajów. Najogólniej można je podzielić, zgodnie z klasyfikacją stworzoną przez Urząd Dozoru Technicznego, na wózki podnośnikowe oraz unoszące. Pierwszy rodzaj, podnośnikowe (np. wózki widłowe elektryczne, dostępne tutaj), jest dostosowany do podnoszenia ładunków oraz przenoszenia ich do miejsca składowania. Służą do tego przymocowane do wózka narzędzia do poruszania ładunków, np. platforma lub widły. Co ważne, tego typu wózki napędzane w sposób mechaniczny podlegają dozorowi technicznemu – trzeba mieć specjalne zezwolenie na ich posiadanie i użytkowanie.

Drugi rodzaj wózków magazynowych, wózki unoszące, nie podlegają dozorowi technicznemu, jednak osoby je obsługujące muszą mieć uprawnienia otrzymywane po odbyciu specjalnego kursu przygotowawczego. Inny jest także cel wózków unoszących – w przeciwieństwie do wózków podnośnikowych służą one bardziej do transportu ładunków niż do ich podnoszenia, stąd ich maksymalna wysokość podnoszenia nie jest zbyt zbyt.

Mimo że wózki podnośnikowe są znacznie bardziej funkcjonalne, w transporcie magazynowym częściej wykorzystuje się wózki unoszące, łatwiejsze w obsłudze i świetnie nadające się do sprawnego przewożenia i rozładowywania materiałów na terenie zakładu.

Bardziej szczegółowy podział, stworzony z uwzględnieniem konkretnych zadań, jakim służyć mają poszczególne wózki magazynowe, pozwala wyróżnić następujące ich rodzaje:

  •     wózki widłowe
  •     wózki paletowe (czyli paleciaki, takie jak tu)
  •     wózki do przygotowania zamówień
  •     wózki podnośnikowe

Wymienione wyżej wózki obsługiwane są napędem elektrycznym. Istnieją także wózki magazynowe o napędzie ręcznym, do których zaliczymy:

  •     wózki transportowe
  •     wózki schodowe
  •     wózki narzędziowe
  •     wózki paletowe ręczne

Jeszcze inny podział wózków magazynowych ręcznych wyróżnia następujące typy:

  •     rolkontenery
  •     wózki osiatkowane
  •     wózki dwukołowe
  •     wózki platformowe
  •     wózki specjalistyczne

Jak widać, podziałów, stworzonych w oparciu o różnorodne kryteria: rodzaj napędu, zastosowanie oraz budowę, jest wiele. W gąszczu rozmaitych klasyfikacji pomoże Ci się odnaleźć profesjonalny personel u sprawdzonego dealera, takiego jak firma Lemarpol, który dobierze wózek najlepiej dopasowany do potrzeb Twojego magazynu.

Podsumowanie

Wózek magazynowy to niezbędny element wyposażenia każdego sprawnie funkcjonującego magazynu, dbającego o wysokie standardy oraz komfort swoich pracowników. Na rynku dostępnych jest obecnie wiele modeli o różnorodnych cechach, dostosowanych do przeznaczenia wózka i rodzaju wykonywanych przez niego zadań. Świadomy, przemyślany zakup wózka magazynowego jest nieocenionym wkładem w rozwój każdej firmy.