Wiele osób zastanawia się jaki kompresor do malowania będzie dla nich idealny. Nie jest to tani sprzęt, więc pytania w tym temacie są jak najbardziej na miejscu i uzasadnione. Przed zakupem warto zastanowić się, na czym tak naprawdę nam zależy, żeby nie przesadzić kupując profesjonalny kompresor do amatorskich prac. Byłby to niepotrzebny wydatek, gdyż taki kompresor z wiekiem traci swą żywotność, a co za tym idzie – wartość. Rozpatrzmy zatem jakie czynniki wziąć pod uwagę kupując kompresor do malowania.

Przykłady zastosowań takiego kompresora

Zakup kompresora niesie za sobą wiele pożytku. Zawężamy się jednak do jego wykorzystania w zadaniach związanych z malowaniem. Przykładami wykorzystania kompresora w malowaniu są między innymi:

  •     Malowanie drewna
  •     Malowanie auta
  •     Malowanie natryskowe
  •     Malowanie aerografem

Aby w pełni wykorzystać potencjał kompresora do powyższych prac potrzebne będą specjalne elementy czy też akcesoria takie jak filtry, pistolety, węże. Wybierając kompresor warto mieć to na uwadze i pamiętać o dodatkowych kosztach z tym związanych.

Jaki rodzaj kompresora do malowania wybrać?

Wyróżnia się dwa główne rodzaje kompresorów – olejowe oraz bezolejowe. Różnica między nimi jest taka, że olejowe posiadają większa żywotność, lecz mogą przedostawać się śladowe ilości oleju do zbiornika – co jest zjawiskiem nieporządnym i zaburza estetykę prac.

Aby temu zapobiec, stosuje się specjalne filtry, dzięki którym możemy połączyć wysoką wydajność kompresora olejowego z czystym powietrzem jakie otrzymujemy w przypadku tych bezolejowych. Wybranie odpowiedniego rodzaju kompresora będzie w szczególności uzależnione od wielkości powierzchni, jaką będziemy malować.

Jaką wybrać wielkość kompresora?

Wybierając wielkość kompresora musimy zastanowić się, jakiej maksymalnej wielkości elementy będziemy malować. Do prac detalicznych (niewielkie elementy dekoracyjne, poprawki lakiernicze) wystarczy kompresor o pojemności do 24l.

Średnią wielkością kompresora, która powinna być wystarczająca przy większości prac malarskich jest 50l. Taka pojemność wystarcza spokojnie na pomalowanie bądź polakierowanie sporych powierzchni. Jeżeli chodzi o malowanie auta to dopóki nie są to dużych rozmiarów pojazdy – taka wielkość może być wystarczająca, lecz na dużą skalę rozsądniej byłoby zainwestować w nieco większy.

W przypadku malowania natryskowego minimum pojemności to 100l, gdzie mamy do czynienia z dużymi powierzchniami. Ta wielkość kompresorów jest zarezerwowana raczej dla profesjonalistów, gdyż zakup takiego sprzętu do amatorskiego garażu czy też warsztatu będzie nie ma miejscu, chociażby ze względu na gabaryty.