Zdarza się, że po dokładnym zapoznaniu z warunkami kredytu na mieszkanie on-line, później w banku okazuje się, że oprocentowanie jest nieco inne. Zwykle winny jest drobny błąd w terminologii, bo pożyczka, kredyt hipoteczny i kredyt mieszkaniowy to nie to samo.
Większość klientów banków traktuje te pojęcia zamiennie. Na co dzień nie sprawia to problemu, jednak może być zwodnicze podczas załatwiania formalności przed zaciągnięciem kredytu. Przykładowo osoba, która chce zaciągnąć pożyczkę hipoteczną pod zastaw domu, sprawdza na stronie banku dane dotyczące kredytów mieszkaniowych. Nie ma zwykle świadomości, że to nie ten sam produkt, a jego oprocentowanie może być zupełnie inne, niż w przypadku pożyczki pod zastaw nieruchomości.
Na początek definicja
Kredyt hipoteczny to zobowiązanie zaciągane w celu zakupu nieruchomości. Niezależnie, czy będzie to dom, mieszkanie, budowa domu czy modernizacja lokalu. Za kredyt mieszkaniowy można kupić poza domem i mieszkaniem garaż, domek letniskowy czy wykupić mieszkanie spółdzielcze. Pożyczka hipoteczna to z kolei produkt dla osób, które już mają mieszkanie czy biuro i pragną dostać pieniądze pod zastaw nieruchomości. W tym ostatnim przypadku możliwe jest zaciągnięcie zobowiązania na cel taki jak wakacje, rozwój firmy czy sprzęt AGD. Może to być również pożyczka na remont domu lub na zakup kolejnej nieruchomości, jednak w tym wypadku nadal mamy do czynienia z pożyczką hipoteczną.
Ile można dostać
Różne są też kwoty, na jakie zaciągane są zobowiązania poszczególnego rodzaju. Dla kredytów będzie to kilkaset tysięcy złotych. Wysokość będzie oczywiście zależeć od dochodów, ale również od wartości nieruchomości. Według „Ogólnopolskiego raportu o kredytach mieszkaniowych i cenach transakcyjnych nieruchomości” z zeszłego roku średnia wartość udzielonego kredytu mieszkaniowego to ok. 235 tys. zł. Wartość pożyczki hipotecznej będzie zwykle dużo niższa, bo w razie ewentualnego przejęcia nieruchomości, bank musi nie tylko odzyskać wyłożone na kredyt pieniądze wraz z odsetkami, ale też na tym zarobić. Dlatego tu można liczyć już raczej na najwyżej kilkadziesiąt tysięcy złotych. Jeśli więc pożyczka hipoteczna ma służyć do kupna nieruchomości, może być to raczej działka czy mały domek na wsi, niż mieszkanie w centrum Warszawy.
Warto porównać oprocentowanie
W przypadku każdego z tych trzech rodzajów zobowiązań oprocentowanie może być różne. Do udzielenie kredytów potrzebne będzie poświadczenie odpowiednio wysokich zarobków, podczas gdy przy pożyczce pod zastaw nieruchomości będzie się liczyła głównie wartość domu czy mieszkania. Warto sprawdzić z wyprzedzeniem, na jakich warunkach można dostać pożyczki hipoteczne w różnych bankach. Obecnie według internetowych porównywarek w przypadku kredytu hipotecznego można liczyć na roczne oprocentowanie na poziomie od ok. 3,6 proc., podczas gdy pożyczka hipoteczna powinna rocznie kosztować od 4,7 proc. Porównując te i inne czynniki kalkulatory pozwalają określić, który bank oferuje najlepsze kredyty czy pożyczki hipoteczne.