1. Gordon Swoger, Konwój Skarbów.
konwoj_skarbowJest 1 września 1939 roku. III Rzesza napada na Polskę. Od tego dnia dla Polaków zaczęła się długa i uciążliwa walka z wrogiem. Tymczasem na Wawelu w Krakowie rozpoczęto procedurę ewakuacji najcenniejszych polskich skarbów narodowych. Całą akcją koordynował Józef Polkowski, który wówczas był zatrudniony na Wawelu w charakterze rysownika Kierownictwa Zamku Królewskiego. To właśnie on był odpowiedzialny za wywóz tych cennych zabytków przed nazistami. W książce „Konwój Skarbów” zostały przedstawione prawdziwe losy polskich skarbów narodowych. Wraz z Józefem Polkowskim i jego najbliższymi przyjaciółmi przebyli oni różnymi środkami lokomocji najdziwniejsze rejony świata tylko po to, by nie dopuścić do przejęcia najcenniejszych polskich zabytków przez hitlerowców. Czy im się udało i co najcenniejsze skarby Rzeczypospolitej mają wspólnego z Kanadą możecie dowiedzieć się z książki Gordona Swogera pt. „Konwój Skarbów”.


2. Norman Davies, Orzeł biały, czerwona gwiazda. Wojna polsko – bolszewicka 1919 – 1920.
norman_daviesZnany brytyjski historyk napisał książkę o ważnej dla całego świata wojnie z Bolszewikami. Przedstawił on pełny obraz tego konfliktu. Odtworzył przebieg poszczególnych kampanii i bitew. Naświetlił polityczny – polski i międzynarodowy – kontekst operacji wojskowych. Wydaną przez wydawnictwo „Znak” książkę „Orzeł biały…” polecam wszystkim, nawet tym, którzy nie interesują się historią. Trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że wówczas odradzająca się Rzeczpospolita potrafiła przeciwstawić się groźnej ideologii socjalistycznej. Zastanawia mnie tylko, czy obecne elity polityczne, rządzące niepodległymi państwami byłyby gotowe w dzisiejszych czasach bronić niepodległości swoich własnych ojczyzn, czy też sprzedałyby je za poparcie utopijnych koncepcji politycznych?
3. Paweł Zyzak, Lech Wałęsa, idea i historia. Biografia polityczna legendarnego przywódcy „Solidarności” do 1988 roku.
zyzak_walesaPaweł Zyzak, absolwent historii Uniwersytetu Jagiellońskiego napisał świetną biografię Lecha Wałęsy. Książka przedstawia ciekawe momenty z życia tego znanego Polaka. Pokazuje, jak wyglądało jego dzieciństwo i młodość. Zapoznaje czytelnika z jego długą drogą od zwykłego pracownika Stoczni Gdańskiej im. Lenina do umów okrągłego stołu.
Autor książki udowodnił, że Lech Wałęsa był tajnym współpracownikiem o pseudonimie „Bolek”. Ta informacja nie powinna jednak nikogo zaskoczyć. To, że główny bohater tej książki nie przyznał się jak dotąd do oczywistej współpracy ze służbami PRL jest jego osobistą kwestią. Może kiedyś wyzna to przed kamerami, jak to uczynił minister Michał Boni. Najgorsze w tym wszystkim jest to, że przez 5 lat prezydentem „kapitalistycznej” III Rzeczpospolitej był człowiek, który nie wyparł się socjalizmu: „Nie kwestionujemy socjalizmu ani naszych sojuszów, respektujemy realia, to jest nieuniknione. Na pewno nie wrócimy do kapitalizmu ani nie skopiujemy żadnego wzoru zachodniego, bo to jest Polska i chcemy mieć rozwiązania polskie. Socjalizm to jest system niezły i niech będzie, ale kontrolowany”.
Polecam wszystkim przeczytanie tej książki, która jest odpowiedzią na wiele pytań, nie tylko dotyczących samego bohatera. Zapoznając się z osobowością byłego przywódcy „Solidarności”, jego zmieniającymi się poglądami i stosunkiem do władz PRL można zrozumieć, dlaczego nowy ustrój o nazwie III Rzeczpospolita był nieprzychylny dla wolnego rynku.
Mateusz Teska