Kupujemy wąż do sprężonego powietrza

1

Węże do sprężonego powietrza występują w wielu odmianach, które różni przede wszystkim materiał wykonania. Dostępne są m.in. węże gumowe, winylowe oraz wyprodukowane z poliuretanu. Ich właściwości są nieco inne, jednak cel jest ten sam: dostarczyć sprężone powietrze do narzędzi pneumatycznych, a tym samym zapewnić im sprawniejszą pracę. Wybrać należy je do konkretnego zastosowania, ponieważ nie ma węży uniwersalnych. Do każdego urządzenia należy dobrać je indywidualnie. Jak to zrobić i co będzie istotne?

Wygoda użytkowania

Węże do sprężonego powietrza powinny być funkcjonalne, co oznacza, że poza dobrymi parametrami technicznymi musi wyróżniać je także wygoda użytkowania. Z tego też względu najlepszym rozwiązaniem okaże się wybór węża spiralnego bądź na bębnie. Jeżeli chodzi o jego możliwości, to prezentują się identycznie, jak w przypadku węża prostego, jednak znacznie łatwiej je przechować, ponieważ zajmują mniej miejsca, gdyż można je zwinąć. Najpopularniejsze są węże o średnicy 10 lub 19 mm, chociaż spotkać można także rozmiar 12,5 mm.

Na jakie kryteria warto zwrócić uwagę?

Wybierając wąż pneumatyczny szczególną uwagę należy zwrócić na ciśnienie robocze, a zwłaszcza na fakt, w jakiej temperaturze będzie ono właściwe. Jest to szczególnie ważne, ponieważ gazy reagują na zmianę temperatury, a tym samym także ciśnienie ulega zmianom. Tego rodzaju informację powinniśmy znaleźć w specyfikacji technicznej, ponieważ producenci umieszczają w niej gotowe tabele, z których możemy odczytać przebieg zmiany ciśnienia roboczego w różnych temperaturach, niekiedy podany jest także współczynnik korelacji. Zwrócić uwagę należy przy tym na jakiej zasadzie następuje przepływ powietrza w przewodzie.

Jaką markę wybrać?

W przypadku węży do sprężonego powietrza istotna jest także ich cena. Zakup najtańszych produktów nie będzie opłacalny, ponieważ szybko zostaną wyeksploatowane. Wąż musi zostać wykonany z dobrego i przede wszystkim odpornego materiału, co wiąże się z nieco wyższym kosztem. Lepiej nie decydować się na nieznanych producentów, zbyt często sprowadzają oni węże gorszej jakości. Ponadto, istotny jest także dystrybutor, gdyż niewłaściwe przechowywania sprawia, że wąż traci na swojej funkcjonalności i ulega tzw. nadwątleniu. Poszukując węży do sprężonego powietrza i nie tylko, warto zajrzeć na stronę kuma.pl. Zyskamy wówczas pewność wysokiej jakości i zastosowania odpowiednich materiałów.

Na koniec trzeba pamiętać jeszcze o sprawdzeniu odporności węża pneumatycznego na ścieranie, starzenie się, warunki atmosferyczne, paliwo, ozon czy olej. W codziennej eksploatacji może być bowiem narażony na działanie różnych, szkodliwych chemikaliów. W tym celu dobrze przetestować rodzaj wzmocnienia. Bardzo dobrze sprawdzi się m.in. oplot poliestrowo-poliamidowy. Najbardziej polecane są szczególnie węże gumowe oraz PCV.

1 COMMENT

Comments are closed.