Wysoka gorączka, dreszcze i bóle głowy to podstawowe objawy malarii – wroga nr 1 podróżujących do afrykańskich krajów turystów. Na świecie zagrożonych malarią są 3 mld osób, zaś każdego roku umiera na nią około pół miliona, głównie dzieci do 5. roku życia. Być może już wkrótce nowoopracowana szczepionka położy temu kres.
Malaria, to obok HIV i gruźlicy najgroźniejsza na świecie choroba zakaźna, która co roku zbiera olbrzymie śmiertelne żniwo na całym świecie. Jest ona chorobą pasożytniczą, wywoływaną przez jeden z pięciu gatunków jednokomórkowego pierwotniaka z rodzaju Plasmodium, m.in. zarodziec ruchliwy czy małpi, który mimo iż pochodzi od małp, zakaża również człowieka. Najczęściej jednak ludzie są zakażani zarodźcem ruchliwym i sierpowatym; ten ostatni wywołuje najcięższą postać choroby, która zwykle prowadzi do śmierci. Jest on również najtrudniejszy do wyleczenia, gdyż pozostaje oporny na podstawowy lek przeciwmalaryczny – chlorochinę. Malaria jest bardzo poważną chorobą szczególnie u kobiet w ciąży i rozwijających się płodów oraz dla małych dzieci.
Śmiercionośne komary
Kiedy zostajemy ugryzieni przez zarażonego malarią komara, pasożyty, które powodują chorobę, są uwalniane do krwi i infekują komórki wątroby. Pasożyt rozmnaża się w komórkach wątroby, które następnie pękają, co pozwala tysiącom nowych pasożytów wejść do krwiobiegu i infekować czerwone krwinki. Pasożyty rozmnażają się ponownie w komórkach krwi, niszczą je, a następnie przenoszą się do innych niezakażonych komórek. Gdy mija wczesne stadium choroby, zagrażające życiu objawy mogą rozwijać się niewiarygodnie szybko. Jeśli zarażona osoba nie zostanie poddana leczeniu, mogą wystąpić poważne komplikacje, a nawet zgon. Podstawowe objawy malarii mogą obejmować silne bóle głowy, wysoką gorączkę, pocenie się i dreszcze, bóle mięśni, kaszel oraz biegunkę. Malaria może pojawiać się w nieregularnych odstępach czasu przez okres do 3 do 4 lat, ale stosowanie odpowiednich leków zmniejsza ryzyko nawrotów.
Rejony największego ryzyka
Malaria występuje obecnie głównie w rejonach tropikalnych i subtropikalnych. Objęte największym ryzykiem kraje to te należące do Afryki Subsaharyjskiej: Niger, Czad, Demokratyczna Republika Konga, Namibia, Botswana, Zimbabwe. Zagrożenie chorobą o wyjątkowo ostrym przebiegu czyha na turystów udających się zwłaszcza do Kenii i Tanzanii. Ryzyko zachorowania występuje także w niektórych krajach Oceanii, m.in. w Papui-Nowej Gwinei oraz na Wyspach Salomona. Należy zatem zachować szczególną ostrożność planując podróż do tych rejonów. A być może nawet zastanowić się nad sensem podróży do kraju, gdzie rocznie z powodu malarii umierają setki tysięcy ludzi.
Źródło: euroClinix
Szczepionka – nadzieja po 30 latach
Dotychczas jedną z najskuteczniejszych metod walki z malarią były specjalne siatki rozwijane nad łóżkami i chroniące przed ukąszeniami komarów, gdyż nie istniały skuteczne szczepionki. Wszystko wskazuje jednak na to, że udało się stworzyć lek przeciwdziałający tej chorobie. Uczeni z National Institute of Allergy and Infectious Diseases (NIAID) oraz firmy biomedycznej Sanaria Inc. opracowali szczepionkę PfSPZ Vaccine, przeszła pierwsze testy kliniczne. Badania nad szczepionką przeciwko tej niezwykle groźnej chorobie trwały przez 30 lat, pochłaniając olbrzymie zasoby finansowe. Skuteczność szczepionki jako pierwsi będą testować mieszkańcy Ghany, Kenii i Malawi – programem pilotażowym objęto 750 tysięcy dzieci zamieszkujących wymienione kraje afrykańskie.
Opracowano na podstawie:
webmd.com
wikipedia.org
wiadomości.onet.pl
medonet.pl