Zakup mieszkania czy domu to jednak z najważniejszych decyzji w życiu. Wiele osób przez lata odkłada pieniądze, by móc stać się posiadaczem własnych czterech kątów. Przed decyzją kupna, warto zastanowić się jakie wady i zalety ma rynek pierwotny.
Mniej formalności i oszczędność czasu
Zakup mieszkania od dewelopera wiąże się z ogromną oszczędnością czasu. Nie da się ukryć, że po finalizacji transakcji, wchodzimy „na gotowe”. Nie trzeba martwić się o zgody na budowę czy renowację nieruchomości. Nie ma konieczności zatrudniania firmy budowlanej i nadzorowania projektu. Chcąc aranżować całą przestrzeń od zera, najlepiej zdecydować się na zakup nieruchomości w stanie surowym. W takim wypadku można samodzielnie wybrać kolory ścian, rodzaje płytek i paneli, a także typy i wygląd mebli. Poza tym niejednokrotnie jest tak, że pojedynczy inwestor nie jest w stanie kupić działki pod budowę w samym sercu miasta. Tereny na obrzeżach również rządzą się swoimi prawami i przestrzeń pod zabudowę najczęściej znajduje się zaraz przy istniejących już nieruchomościach. Dodatkowo, przy zakupie od dewelopera mamy zapewnioną tzw. rękojmię – wykonawca odpowiada za sprawność obiekt przez kolejne pięć lat. Trzeba pamiętać, by przed podjęciem ostatecznej decyzji o transakcji, porównać oferty kilku przedsiębiorstw. Najlepiej zdecydować się na mieszkanie czy dom od zaufanego partnera jak np.: profitdevelopment.com.pl. Firma posiada kompleksy mieszkaniowe w trzech miastach Polski: Wrocławiu, Warszawie i Łodzi.
Tereny zielone i parking
Inną zaletą kupna mieszkania od dewelopera jest to, że w skład projektu całego kompleksu mieszkań wchodzą również tereny zielone – place zabaw, ławki, tereny rekreacyjne. Budując dom od zera, o przestrzeń przy budynku musimy martwić się sami. Poza tym, wybierając konkretne mieszkanie, w wielu przypadkach, mamy zapewnione miejsce parkingowe. Jest to niezwykle wygodne rozwiązanie, dlatego, że nie wszystkie nieruchomości na rynku wtórnym mają zagwarantowany prywatny parking.
Ulga podatkowa
Kupno mieszkania na rynku pierwotnym ma jeszcze jeden ważny plus. Nabywca jest zwolniony z podatku od czynności cywilno-prawnych. Wysokość takiej opłaty to 2% od wartości nabytej nieruchomości. Biorąc pod uwagę, że ceny mieszkań to przede wszystkim kwoty sześciocyfrowe, ulga jest naprawdę spora. Poza tym, starając się o kredyt na zakup nieruchomości od dewelopera, jesteśmy dla banku wiarygodnym klientem. Warto również pamiętać, że z czasem wartość mieszkania nabytego na rynku pierwotnym rośnie.
Jak widać, rynek pierwotny ma wiele zalet, dlatego coraz więcej osób decyduje się na zakup mieszkań od zaufanych deweloperów. Jak każda kwestia, również nabywanie nieruchomości na rynku pierwotnym ma swoje minusy. Głównymi wadami są: długi czas oczekiwania na mieszkanie i dodatkowe koszty wykończenia i umeblowania przestrzeni, co wiąże się również z brakiem możliwości natychmiastowego wprowadzenia się do nabytego budynku.