Szefowa amerykańskiej Rezerwy Federalnej Janet Yellen, na kilka miesięcy przed odejściem ze stanowiska, zaczyna w swoich wypowiedziach zwracać uwag na sprawy, których dotąd albo nie dostrzegała, bądź milczała na ich temat.

Gdy niedawno Yellen występowała przed komisjami Kongresu USA, poza zwyczajowym wystąpieniem, odpowiadała również na pytania kongresmenów. Podczas tej części spotkania szefowa FED wyraziła swoje zaniepokojenie rosnącym długiem publicznym Stanów. Jak podaje bankier.pl Yellen powiedziała: „Jestem bardzo zaniepokojona możliwością utrzymania trajektorii wzrostu amerykańskiego długu. Obecnie relacja naszego długu do PKB wynosi 75 proc. To nie jest poziom przerażający, ale też nie jest niski. Kiedy spojrzy się jednak na prognozy Kongresowego Biura Budżetu, to są tam rzeczy, które powinny ludziom spędzać sen z powiek”.

Jak podaje bankier.pl amerykański dług publiczny wynosi ponad 20,5 biliona dolarów. „75 proc., o których wspominała Janet Yellen, to relacja długu do PKB pomijająca papiery dłużne będące w posiadaniu amerykańskich instytucji rządowych – całkowita relacja długu do PKB przebiła już 100 proc.”.

W wystąpieniu Yellen przed Kongresem zabrakło szczerego przyznania się do tego, że to m.in. polityka FED, nieustannej od kilku lat polityki niskich stóp procentowych i dodruku papierowego pieniądza, przyczyniła się do wzrostu tego długu. Jak dotąd znacznie szczerszy okazał się jeden z jej poprzedników na stanowisku najważniejszego bankiera centralnego Alan Greenspan, który po tym, jak przestał już być szefem FED wyznał, że podstawową globalną waluta jest złoto i srebro. Jego zdaniem to jedyne waluty, które nie wymagają gwarancji trzeciej strony. W wywiadzie  z tego roku dla magazynu „Gold Investor” Greenspan przedstawia także swój pogląd na to, skąd się bierze antagonizm pomiędzy państwem opiekuńczym a standardem złota. „W przypadku braku standardu złota, nie istnieje sposób na ochronę oszczędności przed konfiskatą poprzez inflację. Nie ma bezpiecznego środka tezauryzacji. (…) Polityka finansowa państwa opiekuńczego wymaga, aby właściciele majątku nie mieli się czym bronić. To jest nikczemny sekret tyrad orędowników państwa opiekuńczego przeciwko złotu. Wydawanie przez rząd pożyczonych pieniędzy jest prostym schematem konfiskaty majątku. Złoto stoi na przeszkodzie tego podstępnego procesu. Stoi na straży prawa własności. Gdy się to zrozumie, wówczas łatwiej pojąć, dlaczego etatyści sprzeciwiają się standardowi złota”.

W

foto.: pixabay.com

2 KOMENTARZE

  1. FED drukuje dolary nielegalnie zatem i dlug jest fikcyjny i nielegalny. Dlugu nie ma realnie a wciskanie bzdur, ze jest to sciemnianie zwyklym ludziom ktorzy nie maja pojecia w tematach ekonomicznych.

Comments are closed.