Polecamy kolejną bardzo cenna pozycję Wydawnictwa WEKTORY. Tym razem jest zapis ostatnich dni życia rodziny carskiej, książka napisana w 1920 roku przez naocznego świadka narodzin bolszewizmu – Roberta Archibalda Wiltona.
Tajemnicą poliszynela jest np. fakt przygotowania i finansowania przewrotu w Rosji przez władze niemieckie i niektórych bankierów zza oceanu, czy choćby pochodzenie najważniejszych rewolucyjnych działaczy i komisarzy. Autor „Ostatnich dni Romanowów” z naturalną szczerością nie omija tych i innych wątków, gdy jako niemal naoczny świadek, stara się odsłonić prawdę o zabójstwie popełnionym na niewinnej carskiej rodzinie.
Robert Wilton, to świadek niepośledni. W wyniku splotu wypadków, wraz z armią Kołczaka znalazł się w samym epicentrum wydarzeń, niemal bezpośrednio po ich zaistnieniu. Towarzyszył prowadzonemu przez Kołczakowców śledztwu. Miał bliski wgląd w gromadzone dowody. Przebywał na miejscu zbrodni, oglądał górnicze szyby, w których z całą brutalnością pozbywano się ciał i artefaktów.
Oprócz opisu zawierającego szczegóły tragedii cara Mikołaja II i jego bliskich, książka Wiltona odsłania wiele zaskakujących i mało historycznie oraz politycznie poprawnych sekretów, dotyczących tego odrażającego mordu, który nomen omen stał się fundamentem nowego sowieckiego ładu.
Gratką tej książki jest bez wątpienia zamieszczony przez autora na końcu spis nazwisk zawierający udział Żydów we władzach rewolucji bolszewickiej. Lektura porażająca…
***
Robert Archibald Wilton urodził się w Cringleford w hrabstwie Norfolk. Był synem brytyjskiego inżyniera górniczego, zatrudnionego w Rosji. W 1889 roku dołączył do europejskiego personelu „New York Herald”, gdzie przez czternaście lat pracował jako sprawozdawca rosyjski i niemiecki. Następnie pracował jako korespondent dziennika „The Times” w Petersburgu, stając się znany jako bardzo zaangażowany obserwator wydarzeń w Rosji w ostatnich latach caratu. Podczas pierwszej wojny światowej służył w armii rosyjskiej, gdzie został odznaczony krzyżem św. Jerzego. Po rewolucji przeniósł się na Syberię. Po upadku rządu Kołczaka, udało mu się uciec z Rosji do Paryża, gdzie w 1920 roku dołączył do „New York Herald”. W 1924 roku dołączył do zespołu w nowo powstałej gazecie, „The Paris Times”, wydawanej w języku angielskim. Wilton był autorem dwóch książek: Russia’s Agony (Londyn, 1918), i The Last Days of the Romanovs (1920).