Od czego zacząć poszukiwania pożyczki?
Szybka pożyczka online to idealne rozwiązanie, jeśli potrzebujesz w bardzo krótkim czasie zabezpieczyć dodatkowe środki finansowe. Od momentu złożenia wniosku do zawarcia umowy pożyczki online często może minąć mniej niż 24 godzin, często jest to tylko kilka godzin. W przypadku niektórych pożyczek środki na twój rachunek bankowy mogą wpłynąć nawet w ciągu kilkudziesięciu minut.
Zanim jednak zdecydujesz się na zaciągnięcie takiego zobowiązania, sprawdź kilka podstawowych elementów:
- koszty pożyczki i szczegółowe warunki (m.in. stałe lub zmienne oprocentowanie) – nie ograniczaj się jednak wyłącznie do tego, co zaprezentowane zostało w reklamie pożyczki; pamiętaj, że warunki zawsze mogą być dostosowane do sytuacji konkretnego pożyczkobiorcy, dlatego umowy trzeba zawsze bardzo dokładnie przeczytać przed podpisaniem.
- termin spłaty pożyczki – to szczególnie istotne w przypadku małych, krótkoterminowych pożyczek; upewnij się, czy jesteś w stanie spłacić pożyczone środki np. po 30 dniach.
- szczegółowe warunki zawarcia umowy pożyczki – pamiętaj, że pożyczkodawca może w umowie postawić dodatkowe warunki, np. zakupu ubezpieczenia, otwarcia konta itp; przyznanie pożyczki zależy od ich spełnienia.
- opinie o pożyczce, pożyczkodawcy – koniecznie sprawdź, jeśli tylko to możliwe, jak danego pożyczkodawcę oceniają inni klienci, upewnij się, że to wiarygodny partner, który nie znajduje się na czarnej liście KNF, czy wpisany jest natomiast do Rejestru Instytucji Pożyczkowych lub Rejestru Pośredników Kredytowych, rejestru przedsiębiorców. Możesz skorzystać z Platformy Wymiany Informacji Pożyczkowej. Wszystko powinno się obywać z zachowaniem niezbędnych zasad bezpieczeństwa.
Pożyczki online – czy warto?
Pożyczki online cieszą się obecnie bardzo dużą popularnością przede wszystkim ze względu na wygodę ich udzielania. Kolejne umowy pożyczek zawierane bez konieczności wizyty w oddziale zachęcają następnych pożyczkobiorców do korzystania z takiej możliwości. Wystarczy wypełnić prosty wniosek, zweryfikować konto bankowe i wyrazić zgodę na podpisanie umowy online. Bez kolejek, straty czasu, niepotrzebnych nerwów. Wniosek możesz złożyć, gdzie chcesz i jak chcesz. Często możesz także skorzystać z pierwszej pożyczki objętej promocją RRSO 0%. Całkowita kwota spłaty wynosi wtedy dokładnie tyle samo, ile pożyczyłeś. Ofert krótkoterminowych pożyczek gotówkowych jest naprawdę wiele. Obecnie jedną z popularniejszych jest: https://pozyczko.pl/pozyczki/chwilowkomat/
Zdolność kredytowa warunkiem udzielenia pożyczki
Reprezentatywny przykład pożyczki internetowej, który każdy pożyczkodawca jest zobowiązany umieścić przy reklamie swojej oferty stanowi istotną podpowiedź co do szczegółowych warunków umowy. Warto więc przyjrzeć się przede wszystkim wysokości raty i okresowi spłaty. Realnie trzeba ocenić swoje możliwości i zdolność kredytową. Pamiętać także musisz, że przyznanie pomocy wymaga pozytywnej oceny zdolności kredytowej. Ta zaś zależy od twoich zarobków, innych zadłużeń, spłaty poprzednich zobowiązań w terminie. Oczywiście istnieją tzw. pożyczki bez BIK, natomiast musisz się liczyć z tym, że warunki ich przyznawania są zdecydowanie mniej korzystne.
Rzeczywista roczna stopa oprocentowania – twój wyznacznik opłacalności pożyczki
Rzeczywista roczna stopa oprocentowania to podstawowe kryterium finansowe, którym powinieneś się kierować, przyglądając się ofercie i umowie pożyczki. Całkowity koszt pożyczki uwzględnia bowiem wszystkie opłaty, jakich żądać będzie od ciebie pożyczkodawca. Pamiętać trzeba, że stopa oprocentowania pożyczki to nie jedyny koszt, który ponosisz. Całkowita kwota kredytu uwzględnia pożyczoną kwotę, oprocentowanie, do tego dochodzi jeszcze prowizja, a także inne opłaty narzucane przez pożyczkodawcę. Firmy pożyczkowe oraz banki często próbują przyciągnąć klienta atrakcyjnym oprocentowaniem, którego niższą kwotę rekompensują sobie innymi opłatami wpisanymi w zapisy umowy pożyczki. Dlatego tak często podkreśla się konieczność dokładnej lektury zapisów przed zawieraniem umów pożyczek. Z pomocą przyjść może jednak roczna stopa oprocentowania RRSO, która swoją wysokością daje obraz całości zobowiązań, do spłaty których zobowiązany jest klient. Całkowita kwota pożyczki jest możliwa do prostego obliczenia właśnie dzięki RRSO. Warto jednak pamiętać, że decyzję kredytową podejmuje nie tylko bank czy instytucja pożyczkowa, ale i ty. Pożyczkę pozabankową warto dokładnie przeanalizować i jeśli jakikolwiek jej zapis budzi twoje wątpliwości, wstrzymać się z jej podpisaniem.
Na co zwracać uwagę przy kredycie konsumenckim?
Pożyczka internetowa, kredyt konsumencki czy gotówkowy – to wszystko rozwiązania, które mogą w istotny sposób pomóc w problematycznych sytuacjach. Warto jednak zawsze pochodzić do ich zaciągania z pewnym rozsądkiem. Udzielenie pożyczki zależy oczywiście od pożyczkodawcy, ale finalnie to ty musisz określić, czy kwota pożyczki jest dla ciebie możliwa do spłaty, inaczej grożą ci m.in. odsetki maksymalne. Co prawda wysokość odsetek za opóźnienie nie może przekraczać dwukrotności wysokości odsetek ustawowych rocznie, ale dalej są to duże kwoty. Warto to wszystko wziąć pod uwagę i wybierać rozsądnie. Spłata pożyczki musi być przez ciebie postrzegana jako realna i możliwa. Po przyznaniu pożyczki piłka zawsze bowiem będzie po twojej stronie. Pamiętaj także, że podmiotem uprawnionym, właściwym do rozstrzygania sporów powstałych na gruncie umowy łączącej konsumenta z Pożyczkodawcą jest Rzecznik Finansowy.
(materiał zewnętrzny)