Ukazało się właśnie II polskie wydanie „Przyszłości konserwatyzmu” amerykańskiego myśliciela i konserwatysty par exellance, Russella Kirka (1918-1994). I wydanie, które ukazało się w niewielkim nakładzie w 2005 roku, od dawna jest już niedostępne.
Tymczasem, przestrogi Kirka zawarte w jego ostatniej napisanej książce, dziś są bardziej aktualne niż za jego życia, czy nawet 7 lat temu. Kirk miał rację pisząc, że najważniejsza bitwa o przetrwanie naszej cywilizacji nie będzie toczyć się na wojnach, czy w życiu gospodarczym, lecz w sercach i umysłach.



Portal Prokapitalizm.pl objął patronat nad tą książką. Do końca lipca w patronackiej księgarni wydawcy, Multibook.pl, książka w promocyjnej cenie – zamiast ceny detalicznej 39,90, książka kosztuje 29,90 zł.
Prof. Grzegorz Kucharczyk napisał o tej książce, że na kartach „Przyszłości konserwatyzmu” Russell Kirk raz jeszcze zdefiniował konserwatyzm jako dążenie do „ładu zarówno w  społeczeństwie, jak i w duszy oraz w sercu”, a jako najważniejsze zadania dla konserwatystów wskazał „zagadnienia serca i umysłu”. Bez wiary chrześcijańskiej i przepojonej nią kultury oraz edukacji, nawet tak potężne państwo jak Ameryka upadnie. Każde państwo. Dzisiaj, gdy hasło „amerykański konserwatyzm” jest synonimiczne z neokonserwatyzmem realizującym tak mocno krytykowane przez Kirka projekty „eksportowania demokracji”, należy powrócić do zagubionego nurtu amerykańskiego konserwatyzmu. A jest to nurt krystalicznej czystości.
Russell Kirk to jeden z najwybitniejszych amerykańskich myślicieli konserwatywnych XX wieku, przez wielu określany mianem Edmunda Burke’a ubiegłego stulecia. Jego książka „The Conservative Mind” została uznana za jedną z ważniejszych, o ile nie najważniejszą, książką w dorobku amerykańskiej myśli konserwatywnej. Przyszłość konserwatyzmu jest jedną z ostatnich prac Kirka, stanowi swego rodzaju drogowskaz dla wszystkich konserwatystów, ukazujący wyzwania jakie czekają ruch w najbliższym czasie i jak skutecznie stawić czoło nadciągającemu zewsząd walcowi postępu.
Książkę otwiera przedmowa prof. Marek Chodakiewicz, który przedstawił sylwetkę i życiorys tego znamienitego konserwatysty, zamyka zaś posłowie prof. Roberta Gwiazdowskiego, który kreśli portret intelektualny amerykańskiego myśliciela.
P.
Russell Kirk, „Przyszłość konserwatyzmu”, Warszawa 2012, Prohibita, str. 356.
Książkę zamówić można w księgarni internetowej Multibook.pl…

2 KOMENTARZE

  1. Przyszloscia jest panstwo gospodarcze zarzadzane przez menedzerow. Panstwo polityczne sie samo likwiduje co widac po USA, Niemczech i dziesiatkach innych upadkow. I to jest najlepsza wiadomosc dla cywilizacji. Chory organizm umiera a na jego miejsce pojawia sie nowy.

  2. Przyszłością jest państwo bez takich chorych przygłupów jak wy, towarzyszu Marko. Takie pierdoły o menadżerach to sadź u swojej cioci na imieninach. tam to nawet „mądrze” brzmi a i swojej cioci zyskasz trochę na inteligencji. Natomiast tu radzę ci nie bredzić. Zajmij się uprawą ogródka, sklejaj samoloty, zbieraj znaczki poczty ZSRR albo inne rzeczy.

Comments are closed.