Globalizacja jest jednym z procesów mających ogromny wpływ na gospodarkę. Łatwo zaobserwować to oddziaływanie na przykładzie zmian zachodzących w przemyśle. Jego niemal całkowita automatyzacja doprowadziła do sytuacji, w której produkcja uzależniona jest od maszyn.
W czasie wielkich recesji gospodarczych XXI wieku wiele przedsiębiorstw zaczęło szukać nowych rozwiązań, umożliwiających uzyskanie zadowalającej rentowności przy zminimalizowaniu nakładów przeznaczonych na rozwój infrastruktury. Kryzys w przemyśle spowodował ożywienie gospodarcze na rynku maszyn używanych. Co ciekawe, ten wzrost koniunktury wciąż trwa. Jest to związane z transformacją, jaką rynek wtórny maszyn przeszedł pod wpływem globalizacji. Przeczytaj o 4 wynikających z globalizacji zaletach nabywania urządzeń przemysłowych na rynku wtórnym.
1. Łatwość sprzedaży i kupna maszyn używanych
Wpływ globalizacji na rynek maszyn używanych to przede wszystkim skomunikowanie ze sobą sprzedawców i nabywców z całego świata. W Internecie znajdziemy specjalne międzynarodowej platformy, za pośrednictwem których można wystawić na sprzedaż urządzenie przemysłowe i wygodnie wyszukiwać oferty innych. Taka giełda maszyn używanych prowadzona jest np. na stronie http://www.exapro.pl. Wielość ofert sprawia, że znalezienie maszyny odpowiadającej naszym oczekiwaniom jest dużo prostsze niż kiedykolwiek. Nawet na sprzedaży używanych urządzeń można jeszcze zyskać. Przecież maszyny wykorzystujące technologie i rozwiązania uznawane za przestarzałe w Polsce, w innych krajach o mniejszym stopniu rozwoju przemysłowego mogą w dalszym ciągu znaleźć swoich nabywców. Każdy, kto dysponuje zbędnym sprzętem w dobrym stanie, może po prostu zrobić zdjęcia, stworzyć opis i łatwo pozbyć się niepotrzebnych urządzeń.
2. Szeroki wybór maszyn używanych
Dzięki globalizacji wybór maszyn używanych znacznie się poszerzył. Zwiększyła się nie tylko liczebność, ale i różnorodność ofert. Przeglądając np. platformę Exapro, natrafimy na urządzenia z różnych zakątków świata. Dzięki temu zyskujemy możliwość kupna maszyn niedostępnych w Polsce producentów, stosujących zaawansowane technologie. W internetowych serwisach sprzedażowych znajduje się bardzo wiele ofert skierowanych do firm reprezentujących różne gałęzie przemysłu. Na sprzedaż wystawione są np. maszyny do obróbki metalu i drewna, do przetwarzania żywności, a także urządzenia tekstylne, poligraficzne i wiele innych sprzętów stosowanych przemyśle.
3. Cena maszyn używanych
Cena maszyn używanych jest korzystna i przystępna. Internacjonalny charakter internetowych giełd urządzeń przemysłowych wpływa na zwiększenie możliwości odnalezienia oferty najbardziej odpowiedniej cenowo. Doceniają to szczególnie wszystkie przedsiębiorstwa o uszczuplonym kapitale inwestycyjnym, ale nie tylko te. Coraz więcej firm decyduje się na taki krok, ponieważ kupno sprzętu używanego to działanie proekologiczne, mające dobry wpływ na środowisko.
4. Dostępność maszyn używanych
Internetowe giełdy maszyn używanych są czynne 24 godziny na dobę 7 dni w tygodniu. Przedsiębiorca może nie wychodzić z domu i kupić interesującą go maszynę. Niepotrzebne są dalekie wycieczki na drugi koniec świata, aby zapoznać się z ofertą używanych urządzeń w innych krajach. Współczesny rynek wtórny maszyn wykorzystuje najnowocześniejsze technologie, aby zapewnić kupcom i sprzedawcom maksymalną wygodę. Inwestowanie w swoją firmę stało się dużo prostsze.
Pozytywny wpływ globalizacji na rynek maszyn używanych
Podsumowując, globalizacja przyczyniła się do prężnego rozwoju rynku wtórnego maszyn przemysłowych. Pozytywny wpływ tego procesu jest dzięki temu odczuwany w całym przemyśle. Globalizacja oddziałuje na współczesną gospodarkę rynkową, ale – co zostało ukazane na przykładzie rynku maszyn używanych – nie zawsze jest to powód do zmartwień.
No a co z pozytkiem globalizacji kiedy zachodnie koncerny wykosily polskie firmy bo te nie mialy za soba bankstera finansujacego wejscie na rynek i trwanie na nim? Uzywane maszyny zawsze mozna zastapic nowymi. Argument ze globalizacja to dobry pomysl – to dla mnie polityczna gra. Rownie dobrze cieszmy sie ze handlarze – cwaniacy zawalaja Afryke uzywanymi gaciami, oponami i samochodami a miejscowi zdychaja z glodu bo import chlamu zabiera im i tak mocno okrojony rynek wewnetrzny.
Comments are closed.