Kredyty gotówkowe z założenia mają być przeznaczane na zrealizowanie celów innych niż prowadzenie działalności. Jednak bardzo często osoby chcące rozkręcić własną firmę to właśnie po tego typu rozwiązanie sięgają w pierwszej kolejności, żeby zdobyć pieniądze. Czy kredyt gotówkowy to jedyne rozwiązanie na rozkręcenie biznesu?
Po pierwsze kredyt
Wiele osób chcących rozkręcić swój własny interes stawia na finansowanie z zewnątrz, z myślą o późniejszej spłacie zaciągniętych zobowiązań. Jednak, zwłaszcza w przypadku mikro i małych firm rzadko stawia się na standardowy kredyt hipoteczny, raz dlatego, że często kwota na rozkręcenie biznesu nie musi być duża, a dwa dlatego, że mało kto chce ryzykować lub może ryzykować zastawiając swoją nieruchomość. Dlatego to właśnie zwykłe pożyczki oraz kredyty bankowe są rozwiązaniem na które stawia się w pierwszej kolejności. Oczywiście do dyspozycji pozostają też inne rozwiązania, w tym dotacje i granty pochodzące ze środków publicznych (m.in. z funduszy unijnych), a także prywatne wkłady kapitałów od tzw. aniołów biznesu. Jednak, jak wskazują badania to właśnie do banku po kredyt gotówkowy początkujący biznesmeni udają się w pierwszej kolejności. Dlaczego?
Poręczenie z JEREMI
Co może być największą przeszkodą w udzieleniu kredytu dla początkującej firmy? Przede wszystkim brak pozytywnej historii kredytowej. Standardowo zanim bank udzieli kredytu musi mieć pewność, że nowa firma jest wypłacalna i paradoksalnie musi istnieć na rynku już minimum pół roku, żeby mogła liczyć na dofinansowanie działalności. Brak zdolności kredytowej oraz brak odpowiednich zabezpieczeń dzisiaj przestaje być jednak przeszkodą w udzielaniu przez banki kredytów. Wszystko za sprawą inicjatywy JEREMI, której nadrzędnym celem jest wparcie kapitału dla firm z sektora MMSP. Środki w ramach programu nie są przekazywane firmom, ale bankom, tak, aby mogły one w ten sposób zabezpieczyć do 80 % wartości udzielanych startupom kredytów i pożyczek. Inicjatywa Komisji Europejskiej ma na celu rozwój przedsiębiorczości i zachęcenie banków do finansowania nowo powstających przedsiębiorstw w początkowej fazie ich działalności. Dzięki niej na wsparcie finansowe ze strony banków mogą liczyć firmy, które nie posiadają odpowiedniej zdolności kredytowej i zabezpieczeń. Obecnie program cieszy się sporym zainteresowaniem, tym bardziej, że w ramach inicjatywy można liczyć na kredyt do 150 tysięcy złotych. Czy istnieją jakieś ograniczenia?
Inne programy wsparcia przedsiębiorców
Jeżeli udamy się do banku, który korzysta z zabezpieczenia środków w ramach inicjatywy JEREMI musimy pamiętać, że fundusze te mogą być przeznaczone nie tyle na pokrycie bieżących kosztów, co na modernizację (w tym maszyn i urządzeń) oraz wdrażanie nowych technologii. Poza tym inicjatywa nie obejmuje wszystkich województw – na wsparcie mogą liczyć firmy z województwa zachodniopomorskiego, kujawsko-pomorskiego, pomorskiego, łódzkiego, dolnośląskiego i wielkopolskiego. Co z pozostałymi województwami? Trzeba pamiętać, że w dalszym ciągu funkcjonują inne programy unijne, które maja na celu wparcie firm z sektora MMSP. Przykładem jest wparcie funduszy poręczeniowych w Polsce Wschodniej w ramach Programu Operacyjnego „Polska wschodnia”. W okresie 2014 – 2020 program ma wesprzeć przede wszystkim startup’y i małe firmy. Do dyspozycji jest blisko 850 mln euro w rozłożeniu na 5 województw.
Dobrze przygotuj swój biznesplan
Nowo powstające firmy mogą także na bieżąco korzystać z finansowania ze strony firm pozabankowych, które udzielają pożyczek i kredytów na prostych zasadach. Zwykle jednak wiążą się one z większymi kosztami i dotyczą mniejszych kwot. To, z jakiej opcji skorzystamy jako właściciele nowo powstającej firmy, powinno być ściśle uzależnione od faktycznych potrzeb działalności. Rzetelnie przygotowany biznesplan to podstawa podjęcia decyzji, gdzie zwrócić się o finansowanie zewnętrzne.