Św. Tomaszu, spraw, by ministrowie Sasin i Soboń opamiętali się…

Poprzez zakłócenie wolnorynkowego mechanizmu cenowego i zmuszanie ludzi do życia gospodarczego niezgodnego z ich własnymi wyborami, centralne planowanie niszczy ludzki kapitał i przyczynia się do tworzenia gospodarczego chaosu

2
Ministerstwo Aktywów Państwowych (foto. tvpparlament.p)

Zaczynam modlić się systematycznie za wstawiennictwem św. Tomasza z Akwinu za ludzi pracujących w ministerstwie aktywów państwowych. Właściwie to modlitwą powinienem objąć również wszystkich tych, którzy popierają ich programy.

W dzisiejszej Ewangelii Jezus mówi: „Oddajcie więc Cezarowi to, co należy do Cezara, a Bogu to, co należy do Boga.” Uczeń Chrystusa powinien szanować stanowione prawo i władzę, która jest gwarantem porządku i pokoju. Bóg nie ma nic przeciwko władzy na ziemi. Władcy muszą jednak szanować ludzką wolność. Zniewolenie nie przychodzi jednak tylko za sprawą władców. Jezus jest precyzyjny i dodaje, że uczeń Chrystusa nie powinien sam rezygnować ze swojej wolności, by przypodobać się Cezarowi.

Kiedy widzę jak ministerstwo aktywów państwowych mówi o nowych projektach, np. warzywniak plus, to na myśl przychodzi mi książka Ludwiga von Misesa „Planowany chaos” . Powstała kilkadziesiąt lat po słynnym jego eseju na temat kalkulacji ekonomicznej w socjalizmie. „Planowany chaos” jest najodważniejszym atakiem Misesa na wszystkie formy kontroli państwa. Mises wykazał, że wcześniej czy później bez własności prywatnej nie powstanie system cen i socjalizm nie przetrwa.Tak się stało, ale nowe pokolenie nie czyta i popełnia te same błędy.

Tytuł pochodzi od opisu rzeczywistości centralnego planowania i socjalizmu. Istnieją dwie jego odmiany: narodowa (nazizm) i międzynarodowa (komunizm). Zamiast tworzyć uporządkowane społeczeństwo, próba centralnego planowania przynosi zawsze odwrotny skutek od zamierzonego. Poprzez zakłócenie wolnorynkowego mechanizmu cenowego i zmuszanie ludzi do życia gospodarczego niezgodnego z ich własnymi wyborami, centralne planowanie niszczy ludzki kapitał i przyczynia się do tworzenia gospodarczego chaosu, który nie pozwala ludziom na bogacenie się i prowadzi do ubóstwa.

Św. Tomasz nauczał, że własność prywatna jest wytworem ludzkiego rozumu i gwarantem porządku. Mises był agnostykiem, ale to w niczym nie przeszkadza, by dochodzić do takich samych wniosków jak św. Tomaszowi. Dzisiaj w Polsce nie tylko Kościół przechodzi swój kryzys. Ludzie przestają używać zdrowego rozsądku i powielają stare błędy.

Św. Tomaszu módl się za nami!

O. Jacek Gniadek

Źródło: Facebook Autora

2 COMMENTS

  1. „Tak się stało, ale nowe pokolenie nie czyta i popełnia te same błędy.” Jacek Gniadek

    To nie prawda.

    Co Pan rozumie przez „nowe pokolenie”? Bo Jacek Sasin urodził się w 1969 r., a Artur Soboń w 1977 r. Skoro tak, to do tego pokolenia na pewno należą osoby urodzone między 1969 r. a 1977 r.
    Zdecydowana większość osób z tego „nowego pokolenia” nie planuje centralnie gospodarki Polski. Bo nie jest w Ministerstwie Aktywów Państwowych. A skoro tego nie robi, to nie popełnia tych samych błędów. A jednocześnie nie należy do „nowego pokolenia” Q. E. D.

Comments are closed.