Polski rynek pracy, choć miewa się coraz lepiej to nadal znalezienie stabilnego zatrudnienia z wysokim wynagrodzeniem pozostaje w sferze marzeń wielu rodaków. Istnieje jednak wiele zawodów, które są perspektywiczne, a wśród nich opiekunka osoby starszej. Postępujący proces starzenia się społeczeństwa sprawia, że poszukiwanych jest coraz więcej osób chętnych do świadczenia usług opiekuńczych. Jak jednak zostać opiekunem seniora? Jakie warunki trzeba spełnić? O tym powiemy w dalszej części artykułu.

Zacznij poszukiwanie idealnej oferty pracy

Na rynku pracy znajdziemy wiele ofert zatrudnienia na stanowisku opiekunki osoby starszej w Niemczech. Wybierajmy jednak oferty tylko doświadczonych pracodawców. Wieloletnia obecność na rynku firmy pośredniczącej to gwarancja bezpieczeństwa zatrudnienia. Nigdy nie nawiązujmy współpracy bez umowy tzw. „na czarno”, gdyż grozi to brakiem należnego wynagrodzenia lub nałożeniem nawet kary przez urzędników w Niemczech. Rzetelny pracodawca zawsze świadczy zatrudnienie w oparciu o umowę, gwarantuje ubezpieczenie zdrowotne i pewne wynagrodzenie. Po znalezieniu firmy należy wysłać formularz kontaktowy lub CV na wskazany na ich stronie adres e-mail. Kiedy kandydatura zainteresuje koordynatorów z pewnością podejmą z nami kontakt w celu umówienia się na spotkanie.

Rozmowa kwalifikacyjna, jak dobrze na niej wypaść?

W zależności do preferencji danej firmy świadczącej zatrudnienie rozmowa kwalifikacyjna może odbyć się telefonicznie lub osobiście w siedzibie biura. Na takim spotkaniu koordynator zadaje pytania dotyczące dotychczasowego doświadczenia w opiece, oczekiwań względem zatrudnienia. Sprawdzany jest także poziom znajomości języka niemieckiego. Praca dla opiekunek wiąże się z koniecznością posiadania konkretnych kwalifikacji i predyspozycji. Każda firma pośrednicząca w zatrudnieniu ma swój kanon idealnego pracownika, według którego rekrutowani są nowi opiekunowie. Na rozmowę kwalifikacyjną warto przyjść ubranym schludnie i zabrać ze sobą CV, referencje i certyfikaty z ukończonych szkoleń.

Brak doświadczenia zamyka drzwi do pracy opiekunki w Niemczech?

Wiele osób, które chcą podjąć zatrudnienie na stanowisku opiekunki nie posiada doświadczenia zawodowego w tym zakresie. Nie jest to jednak przeszkodą w podjęciu zatrudnienia. Osoby bez doświadczenia powinny odbyć kurs opiekuna. To szkolenie, które umożliwi zdobycie wiedzy medycznej, a także praktycznych umiejętności w opiece, które umożliwią swobodne realizowanie obowiązków służbowych. Innym sposobem na zdobycie doświadczenia jest odbycie wolontariatu w hospicjum lub domu spokojnej starości. Świadczenie nieodpłatnej pomocy w tych miejscach pozwoli nam zdobyć praktyczne doświadczenie w opiece nad osobami starszymi i chorymi. Praca dla opiekunek w Niemczech to szansa na stabilne i dobrze płatne zatrudnienie. Obserwując sytuację w Europie opiekunki mają pewność, że zapotrzebowanie na ich usługi będzie tylko wzrastać. To sprawia, że osobom w tym fachu bezrobocie już nie zagrozi.

4 KOMENTARZE

  1. Swietna praca ale dla Gieni w wieku 55-60 lat po zawodowce z dukajacym polskim, bez szans na jakiekolwiek zatrudnienie w TURBO KAPITALIZMIE ale wymogiem dobrej znajomosci niemieckiego lub angielskiego. To sie nazywa realizm zycia! Gdyby to nie bylo tragicznie mozna byloby sie posmiac. Ja sie smieje z glupoty oferenta takiego zatrudnienia i mam nadzieje ze kiedys sam bedzie musial z takiej oferty skorzystac. Gienia prawie-emerytka i dobra znajomosc niemieckiego lub angielskiego. Buhahahaha…

  2. Gdy mi ostatnio opowiadano co słychać u pani Gieni pracującej w Reichu przy opiece, to mimo bardzo podeszłego wieku nie spieszyła się do powrotu. Tymczasem młody wykształcony Waldemar produktywnie spędza czas biadoląc pod zmiennymi nickami nad niemożliwością kapitalizmu. Żeby było zabawniej nie przeszkadza mu to w kolejnym poście pomstować na ten rzekomo nieistniejący kapitalizm :P:P:P

  3. Cenzurować ? To by pachniało praktykami monopolistycznymi 😉 Właściwszy wydaje się swobodny dostęp do rynku i niczym nieskrępowana wolna konkurencja postów prokapitalistycznych i Waldemarowych 😀

Comments are closed.