Tradycyjne i niekonwencjonalne sposoby pomiaru temperatury

0

Z pomiarem temperatury mamy do czynienia codziennie. Sprawdzamy temperaturę za oknem, w piekarniku, a także temperaturę ciała. Osoby pracujące przy produkcji różnego rodzaju tworzyw i materiałów z pomiarem temperatury spotykają się również w pracy.
Sposoby pomiaru temperatury

Wyróżnia się dwa podstawowe sposoby pomiaru temperatury: dotykowy i bezdotykowy. Pomiar dotykowy to ten, z którym mamy do czynienia najczęściej. Polega na przyłożeniu czujnika do obiektu, którego temperaturę mierzymy. W ten sposób działają zwykłe termometry do mierzenia temperatury ciała, termometry do mięsa, cukiernicze, itp.

Drugim sposobem jest pomiar bezdotykowy. Do jego wykonania wykorzystuje się właściwości promieniowania cieplnego, które emituje każde ciało, nie tylko ludzkie. Pomiar bezdotykowy ma zastosowanie nie tylko w domu, np. do mierzenia temperatury dzieciom, ale również w produkcji, obróbce termicznej, kontroli działania maszyn (ochrona przed ich przegrzaniem), a także przy kontroli cieplnej płynnych metali.

Urządzenia pomiarowe

Niemal każdy z nas posiada w swoim domu termometr, a nawet kilka jego rodzajów: do mierzenia temperatury ciała, kuchennych potraw lub płynnej czekolady, a także do pomiaru temperatury powietrza za oknem. Urządzenia te charakteryzują się stosunkowo prostą budową i działaniem. Zwykle są dotykowe, chociaż coraz częściej pojawiają się również akcesoria, które działają bezdotykowo.

Urządzenia do pomiaru temperatury w procesach produkcyjnych są zdecydowanie bardziej skomplikowane. Wiele z nich wykorzystuje promieniowanie podczerwone, które emitują badane obiekty. W większości są to urządzenia bezdotykowe.

Jednymi z najczęściej wykorzystywanych w procesach technologicznych narzędzi pomiarowych są pirometry stacjonarne. Ich działanie oparte jest na możliwościach, jakie daje promieniowanie podczerwone. Każde ciało ma swoją temperaturę, którą wyraża odpowiednim natężeniem tego promieniowania. Pirometry stacjonarne dokonują bezdotykowego pomiaru natężenia promieni cieplnych. Skuteczność tych urządzeń zależy od zakresu optycznego podzespołów oraz doboru odpowiedniej długości fali, która będzie kompatybilna z zakresem mierzonych temperatur.

Szczególnym rodzajem pirometrów stacjonarnych są pirometry dwubarwowe. Dzięki wykorzystaniu dwóch pasm podczerwieni można ich używać w trudnych warunkach, np. kiedy przestrzeń pomiarowa jest zadymiona lub zapylona, a także do pomiaru temperatury ciał o zmiennej emisyjności.

Pirometry stacjonarne warto zakupić w internecie, np. na https://stacjonarne.pl/.