Z naszej poczty…
Do napisania maila skłonił mnie dodatek do tygodnika „Polityka” z serii „Niezbędnik inteligenta” pt. „Trzęsienie kapitalizmu”. W każdym z ok. 30 artykułów możemy dowiedzieć się, jak to kapitalizm czy wolny rynek doprowadził do obecnego kryzysu finansowego na świecie, ubóstwa czy rozwarstwienia społecznego. Dla przykładu podaję fragment artykułu „Bezcielesne ofiary kryzysu” (str. 103):
„… Jeszcze bardziej bolesną emocjonalną i intelektualną próżnię zostawia po sobie zdezawuowany przez kryzys neoliberalizm. Przynajmniej w dominującym przez dwie ostatnie dekady najprostszym, wywodzonym od Miltona Friedmana, wydaniu. Jako prymitywna ideologia rynkowego fundamentalizmu neoliberalizm znika, bo kryzys obnaża jego destrukcyjne skutki. Widoczna gołym okiem prawidłowość jest teraz z grubsza taka, że im bardziej jakiś kraj przejął się neoliberalną wiarą, tym cięższy spotkał go kryzys. Islandia zbankrutowała, Irlandia ledwo przeżyła upadek swoich banków, bałtyckie tygrysy przeszły zapaść. A w Finlandii jakoś się nic specjalnie złego nie dzieje. Skandynawia, która odrzuciła neoliberalną wiarę, ma się nieporównywalnie lepiej niż Wielka Brytania, która w szale oszczędności traci dziś wieloletni dorobek opłaconych wyrzeczeniami reform …”
Podobne „rewelacje” można znaleźć prawie w każdym artykule. Jako świadomy wolnorynkowiec automatycznie traktuję powyższe fakty jako stek bzdur. Jednak w momencie dyskusji z osobami, które wiedzę ekonomiczną czerpią głównie z telewizji, trudno mi znaleźć argumenty przy takim nasileniu lewicowej propagandy.
Stąd moja prośba o popełnienie kontr-publikacji, w której krok po kroku obalone zostałyby wszystkie kłamstwa oraz nieścisłości zamieszczone w powyższych artykułach. Prosiłbym także o wyjaśnienie w prostych słowach, jakie błędy (świadomie bądź nieświadomie) w rozumowaniu popełniają politycy, dziennikarze, publicyści oskarżający neoliberalizm o wszelkie zło (i tak na marginesie: dlaczego właściwie zamiast liberalizm używa się obecnie sformułowania neoliberalizm).
Z poważaniem
Grzegorz Zaborowski
Od redakcji: Może ktoś z członków redakcji, współpracowników bądź Czytelników PROKAPA zna publikację „Polityki”, o której wspomina w swoim liście p. Zaborowski? Jeśli tak, zachęcam do napisania kontr-publikacji i nadesłanie jej na adres redakcji kapitalizm@poczta.onet.pl. Nagroda książkowa – gwarantowana! 🙂
ahahahaha, Islandia wolnorynkowa, buahahahaha o kurde o w morde nie mogę.
Panie Zaborowski chetnie z panem podyskutuje. Zaznaczam jednak, ze wiedzy ekonomicznej nie posiadam bo cos takiego jak ekonomia nie istnieje. Za to posiadam wiedze gospodarcza i jesli czuje sie pan na silach to zapraszam.
Nie wdajac sie w glebsze dyskusje z Politykami czy kimkolwiek innym, warto zauwazyc, ze kraje typu Islandia, Irlandia czy Pry-Baltyki padly ofiara Ligi Oszustow, ktora wypompowala tzw. kase z ich systemow gospodarczych natomiast ta sama LO nie powazyla sie ruszyc stabilnych gospodarek Szwecji czy Finlandii. Jak widac „odwazni” byli tam, gdzie nic im nie grozilo, za to trzymali sie z dala od solidnych budowli. Gledzenie, ze ktos tu padl ofiara jakiegos bledu w sztuce jest nieznajomoscia tematu i tego co sie naprawde wydarzylo.
Czas jest sposobny aby menedzerowie firm majacych obroty i zyski powyzej 100 milionow funtow zorganizowali sie w Swiatowy Rzad chyba ze juz takowy zorganizowali i podjeli decyzje o budowie ekonomicznego panstwa w formie gospodarczej gdzie wszystko bedzie przeliczalne na pieniadze i powinno przynosic korzysci finansowe ekonomiczne i gospodarcze. Od tego momentu zacznie sie nowa era bez polityki i politykow za to beda decyzje podejmowali menedzerowie nawet w sprawach nauki kultury lecznictwa sportu i sztuki. Co prawda nie bedzie to raj ale bedzie znacznie latwiej i lzej zyc zwyklym i prostym obywatelom.
Kto czyta „politykię” z jej dodatkami sam sobie winien.
Inna spraw, że jak coś firmuje tow. Najsztub jako „niezbędnik inteligenta”, to ja bym to omijał szerokim łukiem. Jak pokazuje historia debili z bolszewii wyleczy tylko komunizm, np. przy budowie Biełamorkanału.
A poważnie – panie Grzegorzu, po kiego wała Pan wspiera finansowo lewackie brednie?
Swoją drogą – nikogo nie zastanawia, że mamy do czynienia z „neonazizmem”, „neoliberalizmem” itd, a żadna q-rew się nie zająknie o „neosocjalizmie”, jakby to była ideologia, która nigdy nie splajtowała?
Pozdrawiam i życzę lektur trzymających poziom intelektualny
Michał Nawrocki
Dobrze funkcjonujaca gospdarka XXI wieku moze byc rajem. Dla (prawie) kazdego. Istnieja przeslanki aby tak bylo. Na przeszkodzie do urzeczywistnienia tego celu stoi Panstwo Polityczne stworzone przez Lige Oszustow dla jej wlasnych celow. Tylko taka formula daje LO szanse na manipulacje masami i trzymanie ich a szachu, czyli biedzie, strachu i niepewnosci co bedzie jutro (emerytury, wojny, brak zywnosci, pracy itd itd.). Jak widac nawet inteligentni ludzie nadal tego nie rozumieja, oglupieni przez lata indoktrynacji „socjalistycznej”, „kapitalistycznej”, „komunistycznej” i ich odpryskow ideologicznych.
„Jako świadomy wolnorynkowiec automatycznie traktuję powyższe fakty jako stek bzdur. ”
Krótko: albo „świadomy”, albo „automatycznie”.
Jeśli i jedno i drugie, to nie ma z kim i o czym rozmawiać. I to dokładnie widać z wypowiedzi p.Zaborowskiego, niestety.
Przytoczony zestaw tekstów (a nawet powyższy cytat) nie deprecjonuje kapitalizmu, wręcz go chwali. Piętnowana jest głupota współczesnego kapitalizmu oraz punkty w których sam sobie zaprzecza. Akurat ten numer 'Polityki’ pokazuje, jak kapitalizm, rozumiany jako indywidualne działania przynoszące korzyść i prowadzące do dobra ogółu jest wypaczany, w sposób prowadzący do ogólnego syfu. Ale by to pojąć trzeba czytać, a nie chwytać się hasełek.
Zatem zapytam wprost- czy dodatek polityki o którym mowa- trzęsienie kapitalizmu jest warty uwagi – i można przyjąć założenia, które są w tych artykułach za słuszne?
pozdrawiam,
marko
Artykuł jest megatragiczny. Nie! Nie czerpie wiedzy ekonomicznej z telewizji studiuje ekonomie. „Trzesienia kapitalizmu” przeczytałem z wielkim zainteresowaniem i co by tu dużo mówić bardzo wiele wyjaśnia. Przecież tam jest nawet wywiad z Buzkiem. Dodatek tłumaczy jak powstał kryzys finansowy? Jak powstają bańki spekulacyjne itd. Chyba autor tej notki w ogole tego nie czytał…
Comments are closed.