Mimo, że w internecie dostępne są terabajty materiałów szkoleniowych, a na żywo przeprowadzane są setki kursów, wielu ludzi nie jest w stanie poradzić sobie nawet z krótkimi szkoleniami, trwającymi mniej niż miesiąc.
Podpowiadamy, co zrobić, by ukończyć nawet nudne i trudne szkolenia.
Stwórz roadmap (plan działania)
Roadmap to swego rodzaju plan, ułożony od poziomu zerowego do tematów zaawansowanych, zgodnie z kolejnością, w jakiej początkująca osoba powinna je przyswajać. Pozwala to na uniknięcie zbędnych (dla początkującego) informacji, które mogłyby go przeciążyć.
Roadmap jako narzędzie wykorzystywane jest powszechnie w branży IT, łatwo znaleźć gotowy plan dla nauki konkretnej specjalizacji. Tego typu plany działania stosowane są także w innych branżach, oczywiście nie dla wszystkich profesji można znaleźć gotowy roadmap, jednak w oparciu o recenzje, porady można sporządzić taki plan samodzielnie, lub poprosić o to mentora lub wykładowcę kursu.
Uwzględnij z wyprzedzeniem naukę w harmonogramie
To rada dla tych, którzy nie uczą się na kursach z rozpisanym planem zajęć.
Planowanie nauki, gdy znajdzie się „czas wolny”, bez odniesienia do konkretnych dat i godzin jest bardzo złą praktyką. Taka strategia może działać jakiś czas, np. tydzień, póki motywacja się nie wyczerpie. Jednak ten sposób szybko zawodzi, gdy pojawiają się inne sprawy do załatwienia: np. szef prosi o pozostanie dłużej w pracy, dziewczyna zaprasza na randkę, lub właśnie wychodzi nowy sezon ulubionego serialu.
Dlatego luźny plan nauki jest złym wyborem. Im dłuższe interwały i trudniejsze zagadnienie — tym szybciej zrezygnujesz z nauki, lub zaczniesz robić dłuższe przerwy.
Naukę należy wkomponować w życie codzienne, przeznaczając na nią konkretne daty i godziny, oraz traktując ją tak samo poważnie, jak pracę, czy zajęcia na uczelni. Nie jest konieczne poświęcanie każdego wolnego czasu na naukę; zbyt napięty grafik prędzej czy później okaże się porażką. Lepszym rozwiązaniem jest odpowiednie rozłożenie sił, zostawiając czas wolny na inne czynności lub odpoczynek.
Przeplataj tematy do nauki
Ciągła nauka tego samego tematu nie jest łatwa: mózg szybko się męczy. O wiele bardziej efektywne jest przeplatanie tematów, dotyczących tej samej profesji. Można to porównać do szkolnego harmonogramu lekcji: w żadnej szkole nie ma 7 lekcji matematyki codziennie przez cały miesiąc, lekcje z danego przedmiotu są rozciągnięte na cały rok szkolny.
Podobnie jest w przypadku nauki zawodu lub umiejętności. Na przykład, jeśli uczysz się jak układać płytki, przeczytaj o rodzajach płytek dzisiaj, jutro zorientuj się w rodzajach kleju, pojutrze zapoznaj się z narzędziami, potrzebnymi do wykonania pracy, a w jeszcze inny dzień – obejrzyj filmik na YT, na których profesjonalista opowiada o pułapkach i niuansach zawodu.
Znajdź mentora
Punkt nie dla wszystkich, ponieważ dobry mentor nie jest tani. Najlepiej, jeśli specjalistę z danej branży jesteśmy w stanie znaleźć wśród znajomych, krewnych, współpracowników i będzie w stanie udzielić nam pomocy bezpłatnie.
W czym może pomóc nam mentor:
● stworzy plan szkolenia: opowie, czego naprawdę należy się uczyć, a co może poczekać, lub w ogóle nie jest wymagane;
● opowie o plusach i minusach zawodu bez owijania w bawełnę (chociaż takie recenzje można też obejrzeć na YT);
● sprawdzi nasze umiejętności, wychwyci i omówi błędy;
● przydzieli zadania.
Jeśli nie masz pieniędzy na stały „mentoring”, możesz zdecydować się na skorzystanie z jego usług jednorazowo – np. w celu stworzenia planu szkoleniowego.
Wprowadź microlearning
Microlearning – to krótkie (np. 5-10-15 minut) „podejścia” do nauki prostych zagadnień. Korzyści microlearningu:
● powtórzenie i utrwalenie zdobytej wiedzy
● pogłębienie wiedzy – szczególnie przydatne, gdy kurs jest wymagający i obejmuje tylko najważniejsze elementy.
Microlearning może występować w dowolnej formie: mogą to być artykuły, obrazki, wideo, podcasty lub audio. Można z niego korzystać w wolnym czasie np. kiedy jedziesz komunikacją miejską, lub jesz lunch.
Twórz konspekty i porządkuj notatki
Zdobyta wiedza powinna być gdzieś przechowywana. Do tego celu najlepiej nadaje się konspekt lub kartoteka (a najlepiej i jedno i drugie). Konspekt może być w zwykłej, papierowej formie, lub w wersji elektronicznej. Zaletą wersji papierowej jest to, że proces jej powstawania jest dłuższy i bardziej przemyślany, przez co informacje są lepiej przyswajane. Konspekt elektroniczny wyróżnia się tym, że łatwiej modyfikować materiał, a samo tworzenie jest o wiele szybsze.
Oddzielne kilka słów o kartotece — jest to elektroniczna wersja konspektu, jednak materiał zamiast formatu jednego dokumentu, jest rozbity na większą ilość folderów i plików według tematów głównych i pobocznych. W każdym folderze, dotyczącym danego tematu, tworzone są dokumenty tekstowe. Jeden dokument to jedna krótka myśl, często z załączonym linkiem do wideo lub bardziej szczegółową informacją.
Znajdź ciekawe zajęcia praktyczne
W związku z tym, że prawie na wszystkich kursach nacisk stawiany jest na praktykę, a nie teorię, zajęć praktycznych powinno być dużo. Aby zajęcia praktyczne były łatwiej przyswajalne, zadania powinny być dla kursanta ciekawe. Przykład: dana osoba uczestniczy w kursie na glazurnika, podczas którego samodzielnie kładzie płytki nad blat kuchenny lub w spiżarni, potem w łazience, a następnie w kuchni.
Zbuduj odpowiedzialność
Przeanalizujmy to na przykładzie. Zapisałeś się na kurs elektryka. Możesz zaoferować swoje „usługi” krewnym lub znajomym, być może ktoś z nich ma nieskomplikowane i niezbyt pilne zadanie np. podłączenie gniazdka elektrycznego w garażu lub na tarasie. Nawet jeśli dopiero co ukończyłeś pierwszą lekcje, możesz obiecać, że wykonasz to zadanie. Dzięki temu pojawi się u ciebie dodatkowa motywacja: będzie ci wstyd, jeśli nie dotrzymasz obietnicy.
Motywuj się
Jeśli kursy są wybierane ze względu na hobby np. gra na gitarze lub rysowanie, prawdopodobnie nauka nie będzie stanowiła problemu. Jednak jeśli kursy nie są dla przyjemności, ale są potrzebne bezpośrednio lub pośrednio do otrzymania awansu lub zwiększenia dochodów, nowe informacje będą trudniejsze do przyswojenia, a sam proces nauki będzie wymagał większego skupienia.
Dlatego ważne, żeby nawet nudne zajęcia kojarzyły się z czymś przyjemnym. Wyobraź sobie, w jaki sposób zdobyta wiedza zmieni twoje życie i jakie płyną z tego korzyści. Na przykład awans w pracy oznacza zwiększenie wynagrodzenia, dzięki czemu będziesz mógł kupić sobie motor i w weekendy jeździć po polach i lasach.
Motywator musi pozostawać w pamięci. Niektórym pomaga wydrukowana i powieszona nad biurkiem fotografia. Niektórzy lubią od czasu do czasu przeglądać towary online, wybierając te, które kupią po otrzymaniu podwyżki. Jeszcze inni zadowalają się oglądaniem recenzji wideo. Wybierz wariant, który najbardziej ci odpowiada i korzystaj z niego, kiedy szkolenie będzie dawało się we znaki.
Udostępniaj swoje cele i postępy
Jest to jeden ze sposobów wspomagających motywację, odpowiedni dla osób, które aktywnie korzystają z portali społecznościowych. Gdy zdecydujesz się czegoś nauczyć, napisz o tym na swoim profilu i obiecaj, że będziesz informował o postępach i osiągnięciach. Dla blogerów jest to podwójna korzyść: z jednej strony działa jako motywator, z drugiej dostarcza tematów do tworzenia treści. Ponadto może okazać się, że obserwujący udzielą ci cennej porady.
Jeśli porzucisz naukę, lub zaczniesz mieć zaległości, obserwujący mogą zmotywować cię do działania: wesprzeć moralnie, lub przeciwnie, zawstydzić za niedotrzymanie obietnicy.
Znajdź ciekawe kursy z przystępną formą podania
Nawet ulubiony temat może być trudny do przyswojenia ze względu na sposób prezentacji materiału przez wykładowcę. Monotonny wykład, suche definicje, brak zrozumiałych przykładów i zadań praktycznych, które wzmocnią rozumienie teorii – to wszystko może zniechęcić. A jeśli nauka i bez tego nie była łatwa (np. w przypadku gdy nie uczysz się dla przyjemności), to szansy na ukończenie kursu spadną do zera.
Dlatego przed zapisaniem się na kurs warto sprawdzić opinie, obejrzeć, jak zachowują się wykładowcy (jeśli są linki do ich kont na portalach społecznościowych) i czy posiadają odpowiednie kompetencje w branży. A jeszcze lepiej zapisz się na próbne bezpłatne zajęcia lub obejrzyj nagranie wcześniejszych zajęć.
Gdzie można znaleźć popularne kursy online?
Aby uniknąć konieczności samodzielnego wyboru popularne kursy online i marnowania przy tym cennego czasu, można zapisać się na kursy oferowane przez Laba Poland. Projekt Laba gromadzi na swej platformie tylko sprawdzone kursy z aktualnymi materiałami, podanymi w przystępnej formie.