Jak podają raporty Centralnego Ośrodka Informacji Gospodarczej, w każdym miesiącu powstaje w Polsce około 30 tysięcy nowych firm. Wiele z nich staje przed dylematem dotyczącym inwestycji we własne biuro. To konkretny koszt, a wielu przedsiębiorców wcale nie potrzebuje konkretnej, wydzielonej przestrzeni do pracy. Co zatem? Alternatywą dla biura stacjonarnego jest od pewnego czasu biuro wirtualne i jak się okazuje, coraz więcej przedsiębiorców decyduje się na takie właśnie rozwiązanie.
Biuro wirtualne – co to właściwie jest?
Jako przedsiębiorca masz do wyboru standardowo dwie opcje. Możesz kupić bądź wynająć tańszą lub droższą miejscówkę w mieście i pod tym właśnie adresem zarejestrować, a następnie prowadzić swoją działalność. Lub też, jeśli Twoja firma to tylko Ty bądź po prostu wolisz opcję niewychodzenia z domu, możesz prowadzić biznes zarejestrowany na adres swojego zameldowania wprost ze swojego domu lub mieszkania. I to by było na tyle. Do niedawna. Od pewnego czasu istnieje powiem opcja trzecia, jaką jest biuro wirtualne.
Wirtualne biuro to swego rodzaju usługa wynajmu. W tym wypadku wynajmujesz jednak nie fizyczną przestrzeń, a adres. Dzięki temu zyskujesz adres dla zarejestrowania swojej działalności, który będzie jednocześnie adresem korespondencyjnym Twojej firmy, z kolei samą działalność prowadzisz, jak chcesz i gdzie chcesz. Istotne jest jednak, aby ów adres był po prostu dobry, tzn. rozpoznawalny, może wręcz prestiżowy, tak, jak jest to w przypadku firmy OmniOffice, która z powodzeniem oferuje między innymi wirtualne biura coraz szerszej grupie przedsiębiorców, co sprawdzisz na http://www.omnioffice.pl/wirtualne-biuro/.
Czy wirtualne biuro to tylko adres?
Oczywiście, że nie. Usługa jest atrakcyjna jedynie wtedy, gdy działa kompleksowo i tak też jest w przypadku wirtualnego biura. W tym wypadku zyskujesz korzyść między innymi w postaci obsługi Twojej firmowej korespondencji (wszystkie listy przychodzące zostaną np. odnotowane w elektronicznej książce korespondencji, a Ty uzyskasz możliwość zlecenia lub pobierania skanów korespondencji), obsługi połączeń telefonicznych kierowanych do Twojej firmy, a w przypadku wystąpienia takiej konieczności – łatwego i szybkiego dostępu do stacjonarnego biura oraz sal konferencyjnych.
W niektórych przypadkach, a na pewno w przypadku OmniOffice, usługa wirtualnego biura obejmuje także pomoc i doradztwo w kwestiach księgowych i organizacyjnych, jakie udzielane są firmom korzystającym z usługi wirtualnego biura.
Komu polecane jest tego typu rozwiązanie?
Wirtualne biuro to opcja, która z pewnością sprawdzi się w przypadku osób, które nie potrzebują fizycznej przestrzeni do prowadzenia swojej działalności. Jeśli zatem pracujesz przy laptopie lub po prostu dużo pracujesz w terenie, tego typu rozwiązanie z pewnością będzie dla Ciebie. Kto konkretnie wybiera wirtualne biura? Klientami w tym przypadku są najczęściej start-upy, freelancerzy, kancelarie podatkowe lub prawne, sklepy internetowe, agencje marketingowe, rekrutacyjne oraz szkoleniowa, a także oddziały firm zagranicznych.