Współczesne roboty przemysłowe

1

Jeżeli wspomnimy większości ze społeczeństwa o robocie przemysłowym, w ich wyobraźni powstanie obraz hal wypełnionych mechanicznymi ramionami, przenoszącymi z miejsca na miejsce poszczególne komponenty składające się na przykładowo samochód osobowy. Nie ma w tym nic bardziej mylnego, gdyż nie każdy robot przemysłowy jest sobie równy, a także lista przemysłów, które wykorzystują tę technologię, jest niezwykle szeroka. Czas na Wasz wstęp do tego zagadnienia!

Robot robotowi nierówny

Robot Fanuc LR Mate 200iD/7L

Jak już wspomnieliśmy, hasło robot przemysłowy nie do końca wyczerpuje całą definicję, czy też zakres maszyn dostępnych na rynku. Jest jednak coś, co łączy je wszystkie i mówimy tutaj o sposobie ich działania. Robot przemysłowy to wciąż przytwierdzona do pewnego stanowiska maszyna, zaprogramowana przez konkretnego specjalistę na ciągłe wykonywanie powtarzalnych czynności. Świetnym kryterium podzielenia robotów na kategorie jest zakres dostępnych ruchów. Dla przykładu, robot przegubowy przypomina budową nasze ramię i pozwala na poruszanie się właśnie w takim zakresie. Niepozorne w rozmiarach i konstrukcji roboty SCARA, pozwalają na ruch obrotowy i postępowy, dzięki wykorzystaniu trzech stopni swobody. Jeżeli jednak będziemy mówić o robotach kartezjańskich, to każdy choć trochę znający się na układach współrzędnych domyśli się, że ich działanie jest ograniczone przez trzy, prostopadłe względem siebie osi. To tylko kilka z najbardziej popularnych modeli, jednak widzicie, jak różne są one od siebie!

Cechy działania

Innym, równie ważnym kryterium przy dzieleniu robotów na kategorie jest ich moc. Można to porównać do człowieka i jego siły. Gdy będzie ona większa, to bez problemu poradzi sobie on na przykład z przenoszeniem poszczególnych elementów. Niestety, trzeba też wziąć pod uwagę to, że konsekwencje dużej mocy są wielowymiarowe. Ruch takich robotów może być naprawdę szkodliwy dla pracowników zajmujących się obsługą takowej maszyny. Jeżeli nie zastosujemy pewnej kurtyny odgradzającej maszyny od człowieka, może dojść do naprawdę ciężkiej sytuacji! Właśnie dlatego, warto zadbać o bezpieczeństwo! Innym, ważnymi czynnikami są udźwig robota czy też możliwość zamontowania poszczególnych końcówek, umożliwiających dostosowanie wykonywanych czynności.

Podsumowanie

Mamy nadzieję, że teraz widzicie, że nie każdy robot przemysłowy jest równy sobie. Dziś na rynku znajdziecie ogromną ilość maszyn, spełniające zadania, o których Wam się nawet nie śniło. Nie bójcie się pytać, gdyż może to mieć duży wpływ na to, jak będzie wyglądać Wasza działalność!

1 COMMENT

  1. Człowiek zawsze kierował się tym, żeby ułatwić sobie życie i w tym kierunku idą też postępy rewolucji przemysłowej. Oczywiście zaraz ktoś będzie ględził o bezrobociu. Brutalna prawda jest taka, że praca w fabryce nigdy do łatwych nie należała, a roboty nie chorują na przewlekłe choroby, nie potrzebują urlopów etc.
    A ja się śmieję ze statystyk pamiętając stare powiedzenie o nich. Widzę jakość oferowanej pracy w ogłoszeniach oraz zarobki i to dla wielu pracujących jest chyba tylko śmiech przez łzy.

Comments are closed.