Sprzedawcę energii możemy już zmienić od kilku lat, co często robią średnie i duże firmy. Bardzo rzadko jednak z tej możliwości korzysta przeciętny Kowalski. Nie wiadomo tak naprawdę do końca czy jest to kwestia braku wiedzy, siły przyzwyczajenia czy może braku opłacalności. Wolny rynek energii w Polsce rozwija się coraz szybciej. Na samym początku wybierzmy firmę i zawrzyjmy z nią umowę. Następnie wypowiedzmy obowiązującą dotychczas umowę sprzedaży i zawrzyjmy tą o świadczenie usługi dystrybucji.
RWE dla małych i średnich firm
Dostawca RWE posiada usługę ‘Najprostsza dla firmy’ , która jest ściśle dopasowana do naszego biznesu. Oferta ta będzie pasowała dla nas, jeśli zużywamy energię w różnych częściach doby. Wtedy też będziemy płacili wyłącznie ujednoliconą stawkę za energię elektryczną niezależnie od pory dnia i nocy. Usługa ‘Strefowa dla firmy’ to z kolei cena dostosowana specjalnie do naszych potrzeb. Stawka za energię elektryczną jest tutaj inna w strefie szczytowej i pozaszczytowej.
Możliwość obniżenia rachunków
Warto jest skorzystać z możliwości obniżenia rachunków z tytułu zakupu energii elektrycznej oraz prześledzić ofertę dostępną na rynku. Sam proces zmiany z pewnością nie jest dla klienta uciążliwy. Zgodnie z prawem, zmiana powinna zostać przeprowadzona w ciągu 30 dni. Zapewnione mamy również bezpieczeństwo dostaw energii podczas trwania całego okresu przejściowego. Bez wątpienia jednak najbardziej trudnym etapem zmiany sprzedawcy pozostanie wybór optymalnej dla nas taryfy. Kontaktując się ze sprzedawcą RWE podajemy po prostu niezbędne dane i zamawiamy najciekawszą ofertę dla nas. RWE posiada produkt ‘Dzień i noc dla Twojej firmy’, gdzie usługa będzie przeznaczona dla przedsiębiorstw, które zużywają więcej prądu nocą. Po zmianie umowy, zamiast jednej faktury, będziemy otrzymywali dwie oddzielne na zdecydowanie niższe kwoty. Jedna będzie od firmy sprzedającej energię, a druga od spółki, która zajmuje się dystrybucją.
Kluczowy wybór dostawcy energii
W pierwszym albo najpóźniej w ciągu pięciu dniu od wejścia w życie nowej umowy, operator systemu dystrybucyjnego zobowiązany jest dokonać odczytu całego układu pomiarowego. Wszelkie jednak koszty związane ze zmianą układu pokrywane są tylko i wyłącznie przez dystrybutora. Niektórzy sprzedawcy podpisali jednocześnie umowy z dystrybutorami, dzięki czemu możemy otrzymać dwa rachunki w jednej tylko przesyłce. Wszyscy wiemy doskonale, że energia elektryczna jest droga a jej marnowanie to wyrzucanie pieniędzy w błoto. Dlatego starajmy się ograniczać zużycie prądu, jeśli to tylko możliwe. Rynek energii w Polsce nie jest skomplikowany. Dystrybutorzy kupują energię od wytwórców czyli elektrowni, a następnie za pośrednictwem swojej infrastruktury w postaci kabli i stacji przesyłowych dostarczają prąd dla nas. Zmiany w prawie energetycznym pozwoliły nam wyodrębnić dwa biznesy czyli usługę przesyłania i handel towarem. Usługa przesyłania to dostarczanie energii do finalnych odbiorców. Zatem w zasięgu ręki są oszczędności.